%10
Sinemacı Gözüyle - Soyarslan, Mehmet E.

Sinemacı Gözüyle

Mehmet E. Soyarslan

Yayınevi: Logos

Yayın tarihi: 07/2018

ISBN: 9789753490870

Türkçe | 14 x 21 cm

Tür: Sinema İnceleme

  • 27,00 TL
  • 30,00 TL

29 Mart 1944 de İstanbul'da doğdu. Babası Dr. İsmail Soyarslan ve annesi Mediha Soyarslan. Askeri doktor olan babası, doğumdan sonra Muğla'ya tayin oldu. Ömrünün ilk çocukluk yılları Muğla'da geçti. Daha sonra aile Ankara'ya tayin olunca lltekin
ilkokulunda eğitimi başlamış oldu. 3. Sınıfı okurken aile bu defa da istanbul'a taşındı, ilkokulun son 2,5 senesini Beyoğlu Küçükparmakkapı'da Taksim İlkokulunda tamamladı.
1955-56'da Nişantaşı'nda İngiliz Erkek Lisesi (English High School) girdi. Lise eğitimi sırasında müziğe merak sardı, gitar çalmayı öğrendi. 1960 yılında Yalçın Kaya Tümay'la birlikte "Apaşlar" grubunu kurdu. Solistleri merhum Sadık Bütünley idi. O dönemde grup bir çok konsere çıktı, yarışmalara katıldı ve shovvlar yaptı. Kısa bir dönem de Erkin Koray'a eşlik etti.
1963-64 döneminde Almanya Coethe Enstitü'sünde, Münih-Kohel ve Freiburg-Staufen'da Almanca öğrenimini tamamlayıp, Freiburg'da ekonomi okumak üzere üniversiteye başladı. Ancak 1,5 yıl sonra memleket ve müzik özlemi ağır basınca, Türkiye'ye dönüp Şişli İktisadi ve Ticari ilimler akademisinde yüksek okul eğitimini orada tamamladı. Cem Karaca ile Apaşlar'ın birleşmesi, Resimdeki Gözyaşları, Bu Son Olsun, Ayrılık Günümüz ve bir çok önemli bestenin ve Cem Karaca'nın bestelediği , ya da uyarlaması yapılan halk türkülerinin Almanya'da kayda alınıp hayat bulması hep bu döneme rastlar.
1970'de sahne hayatını bırakıp, 1969'da vefat eden dedesi Osman Sirman'ın kurduğu Özen Film'de, film dağıtımı, yapımı, sinema işletmeciliği gibi sinemanın tüm dallarında faaliyetini sürdürdü. Özen Film olarak, bu faaliyette bir çok filmin ya yapımcılığını yaptı, ya da ortak yapımcı olarak iştirak etti, dağıtımlarını yaptı. Bazılarının senaryolarını yazdı, müziklerini besteledi. Bu filmler arasında Toprağın Teri, Ağır Roman, Kahpe Bizans, Büyü, Eve Giden Yol 1914, Son Osmanlı Yandım Ali, Umut, Recep Ivedik 1-2-3 yer alırken yurt dışından getirip dağıttığı yabancı filmler arasında , 6 Yenilmez Adam, Mutlu Evlilik, Avcı, Jaws, Zelzele, Star Wars, James Bond, E.T, BraveHeart, Ice Age, isa'nın Çilesi, gibi filmler de yer alır. Nadire Rezzan Soyarslan ile 1973'den beri evlidir. Levent ve Deniz adlarında iki çocukları vardır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı