Sivas Milli Mücadelenin 108 Günü : Ciltli - Engin, Vahdettin

Sivas Milli Mücadele'nin 108 Günü : Ciltli

Vahdettin Engin

Yayınevi: Kültür A.Ş

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9786057864758

Yazar : Şefik Memiş

Türkçe | 400 Sayfa | 19,5 x 27,5 cm

Tür: Modern Türkiye Tarihi

 Bir belgesel niteliği taşıyan elinizdeki bu kitap, Mustafa Kemal Paşa’nın memleketi düşman işgalinden kurtarıp Cumhuriyet’i kurma yolunda attığı adımların belki de en önemlisini ifade etmektedir. Millî Mücadele planlanırken, gelecekte oluşturulacak Cumhuriyet’in ilk fikirleri Sivas’ta ortaya konulmuştur. Kongre 8 gün sürmüştür ama toplamda Sivas’ta geçirilen 108 gün, memleketin geleceğini şekillendirmiştir. Bir yandan İstanbul Hükûmeti’ne karşı özgürlük mücadelesi verilirken, aynı zamanda memleketi işgal eden ülkelere karşı taviz verilmeden direnme kararı alınmıştır. 4 Eylül 1919 tarihinde başlayan Sivas Kongresi öyle şartlarda yapılmıştır ki insanın bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Örneğin, Anadolu’da delegelerin ceplerinden toplanan parayla yemek masrafları kıt kanaat karşılanırken, bazı dönemlerde çaya ve kahveye şeker alacak para dahi bulunamamıştır.

İşte bu eser, yokluk ve kuşatılmışlık hâli içinden çıkan bir direniş ve bağımsızlık mücadelesi olarak da nitelendirilebilecek olan Sivas’ta “108 günü” kronolojik bir sırayla, sanki bir film gibi gün gün detaylı olarak ele alıyor. Oldukça titiz bir doküman taramasından, sıkı bir araştırmadan geçen bu çalışma, o dönemi tüm yönleriyle görmemizi sağlıyor.

Türk milletinin işgallere boyun eğmeyeceğini ve Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm” prensibinin millet tarafından da benimsendiğini gözler önüne seren bu tarz çalışmaları desteklemenin, Cumhuriyet’e ve onu kuranlara karşı büyük bir vefa borcu olduğuna inanıyoruz. Bu vesile ile Millî Mücadele’nin 100. yılını yaşadığımız 2019 yılında, bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Cumhuriyet’in kurucularını şükran ve minnetle anıyoruz.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı