%20
Siyasi Kültür Okumaları - Oktay, Cemil

Siyasi Kültür Okumaları

Cemil Oktay

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 02/2017

ISBN: 9786053994664

Türkçe | 156 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Siyaset Bilimi

  • 25,60 TL

 Her toplumsal düzen beraberinde bu düzene uygun olarak biçimlenmiş bir siyasal kültürü de yansıtır. Bu kültür ise toplumsal yapı ve siyasal düzenle uyum içinde şekillenip, bu yapının tüm özelliklerini içinde barındırır. Bununla birlikte, bu kültürel yapıları ele alıp, incelerken örnek olarak aldığımız toplumsal yapının çerçevesine atfettiğimiz işlevler nedeniyle farklı sonuçlara ulaşabilir, değişik modeller tanımlayabiliriz. Bu nedenle siyasal kültür tahlillerinde her zaman tartışmaya açık, bilimsel anlamda “kuşku”ya fırsat tanıyan yöntemlerle hareket etmek en doğru yollardan biridir.

Prof. Dr. Cemil Oktay’ın Siyasi Kültür Okumaları adlı bu kitabında yeralan metinler, yazarın özellikle çok önem verdiği Türk siyasi kültürünün tarihî kökenleri üzerine görüşlerini içeriyor. Oktay, bu çalışmadaki görüşlerinin tartışmaya açık olmasına çok önem verirken, okurlara soru sordurmayan, onların eleştirilerine kapalı olan görüşlerin, her zaman eksik kalacağının üstüne basıyor.

Cemil Oktay, çok farklı siyasal kültür örneklerini yorumlarken geniş bir tarihsel dönemin çizdiği çerçeve içinde siyasi kültürümüzün oluşumunda etken olmuş metinler üzerinde yorumlar yapıyor. Bunu yaparken de incelediği metinler arasında birbirine gönderme yaparak, siyasi kültür ekseni etrafında odaklanan gözlemleri ve ortak tespitleri biraraya getiriyor.

Kitapta, Siyasetname ve Adaletnamelerden başlayarak Osmanlı siyasi düşüncesi üzerine yorumlara; Tursun Bey’in siyaset tanımından Kanun-Esasî tahlillerine, yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığına, aydınlar ve halk üzerine yapılmış denemelere kadar uzanan yorumları bu anlamda siyasal kültürümüze katkı olarak görüyor ve bu okumaların zihin dünyamızda yeni tartışmalar yaratacağına inanıyoruz.
 YAZAR HAKKINDA: CEMİL OKTAY: 1944’te Çanakkale’de doğan Prof. Dr. Cemil Oktay, orta öğrenimini Çanakkale Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1966’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Doktora öğrenimini Fransa’da Université de Droit, d’Economie et de Sciences Sociales de Paris’de (Paris II) tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Paris Nanterre Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. İstanbul Üniversitesi’nden emekliye ayrıldı. Halen Yeditepe Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görevli olan Oktay’ın başlıca kitapları şunlardır: Siyasal Sistem ve Bürokrasi (Birinci Baskı, İstanbul Üniversitesi Yayınları, 1983; İkinci Baskı, Der Yayınları, 1997), Siyaset Yazıları (Der Yayınları, 1998), Hum Zamirinin Serencamı (Bağlam Yayınları, 1991), Siyaset Bilimi
İncelemeleri (Alfa Yayınları, 2003; Yedinci Baskı, 2011), Modern Toplumlarda Savaş ve Barış (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları; İkinci Baskı, 2014). Ayrıca Türkçe ve Fransızca makaleleri, kitap bölümleri, çevirileri bulunmaktadır.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı