%20
Slav Mitolojisi : İnanışlar ve Söylenceler - Uzelli, Gönül

Slav Mitolojisi : İnanışlar ve Söylenceler

Gönül Uzelli

Yayınevi: Yapı Kredi

Yayın tarihi: 10/2016

ISBN: 9789750837463

Türkçe | 260 Sayfa | 16,5 x 24 cm

Tür: Din / Mitoloji

  • 52,00 TL

Prof. Dr. Gönül Uzelli’nin bilimsel çalışması Slav mitolojisinin kapsamlı bir araştırması. Okuru Slav mitolojisinin yanı sıra insanın sevinçleri, korkuları, doğayla ilişkisi, kültürler arası benzerlikler ve daha pek çok konu hakkında düşünmeye sevk ediyor.
Araştırmacılar kadar edebiyatlar, sanatçılar, farklı kültürlere ilgi duyan herkes için rengarenk bir kaynak kitap.
Prof. Dr. Gönül Uzelli’nin Slav Mitolojisi üzerine uzun yıllar süren özgün araştırmalarının sonucu olarak hazırladığı bu kitap,  Slav ve Rus Kültür Tarihine ilgi duyanlar için eşsiz bir kaynak.
İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Birimi’nden destek alınmasıyla genişlemiş ve Rusya-Moskova, Polonya-Varşova, Bulgaristan-Sofya ve Makedonya-Üsküp devlet kütüphanelerinde devam ederek tamamlanmış bilimsel bir çalışma.
Kitapta doğa olaylarına dair inanışlar, evcinleri, periler gibi doğaüstü ve mitolojik varlıklar, pagan tanrılar, tarihsel kahramanlara dair söylencelerle birlikte soyut kavramlar okura sunuluyor.
Çeşitli müzelerde bulunan anonim veya imzalı resimler metne eşlik ediyor; Slav mitolojisinin duygusal ve zihinsel zeminini, tonlarını ve renklerini yansıtıyor.

Prof. Dr. Gönül Uzelli 1959’da Varna, Bulgaristan’da doğdu. 1971'de ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti. 1978'de Vatan Lisesi’nden, 1983’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. 1985'te İ.Ü. Güzel Sanatlar Bölümü’nde okutman olarak göreve başladı. 1990'da Prof. Dr. Nurhan Atasoy yönetiminde "Bulgaristan Türklerinde Gelenek, Görenek ve Giyim Kuşam" konulu yüksek lisans tezini bitirdi.1992-1993 öğretim yılında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi’nde yeni kurulan Slav Dilleri ve Edebiyatları Anabilim Dalında, Rus Kültürü ve Leh Kültürü dersleri vermek üzere okutman olarak görevlendirildi. 1992’de Rusya Bilimler Akademisi’nin verdiği bursla Moskova ve Sankt Peterburg'ta araştırmalar yaptı. 1993’te Moskova’da müze ve kütüphanelerde incelemelerde bulundu. 1995’te Prof. Dr. Gül İrepoğlu yönetiminde "XVIII.- XIX. Yüzyıllarda Rus Resim Sanatı" konulu doktora tezini savunarak doktor unvanını aldı. Bilimsel araştırmaları için 1994’te Bulgaristan ve 1997’de Rusya'da araştırmalarda bulundu. Rus Resim Sanatı, Rus Kültürü ve Slav Mitolojisi konularında birçok makale yazdı. XVIII.-XIX. Yüzyıllarda Rus Resim Sanatı ve I. Petro Döneminde Sanat başlıklı kitapları yayımlandı.
Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Rus Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Profesör olarak görev yapan Gönül Uzelli Rus Kültür Tarihi, Slav Mitolojisi, Rus Sanatında Toplumsal Gerçekçilik, Edebiyat ve Sanat İlişkisi derslerini vermektedir. 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı