Soğuk Savaştan Günümüze Asimetrik Tehdit - Gürsoy, Barış

Soğuk Savaştan Günümüze Asimetrik Tehdit

Barış Gürsoy

Yayınevi: IQ Kültür Sanat

Yayın tarihi: 11/2005

ISBN: 9789752550483

Türkçe | 208 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

Çok açık bir evrim sürecinde gelişen orduların, söz konusu dönüşümden kaynaklanan muhtemel hassasiyetlerinden arınabilmeleri için geliştirdikleri teknolojik ürünler ve operatif yenilikler, karşıt güçler tarafından asimetrik yöntemler kullanılmak suretiyle hedef durumunda olan ülkenin ekseri kapasitesini ve olanaklarını kullanmasına engel olabilecek yöntemler geliştirmeye çalışmaktadırlar. .

İnsanlık yalnızca yapay, insan eli ve aklı tasarlanmış eylemler ile tehdit edilmemektedir. Örneğin güçlü bir kasırga ya da şiddetli bir deprem de büyük tahribata neden olabilmektedir. Doğal felaketler, kaynağı tabiat olayları olsa bile neticesi insan güvenliğini doğrudan ilgilendirdiğinden ciddi bir tehdit unsurudur. Bu felaketlere hazırlıklı olmak, felaket sonrası kriz yönetimlerin etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak ulusal bir güvenlik meselesidir. .

ABD’de yaşanan Katrina Kasırgası’nın ne denli büyük bir kaosa sebep olduğu unutulmamalı ve gerekli dersler ivedilikle çıkarılmalıdır. Bununla birlikte tabi afetlerin yaratabildiği geniş çaplı yıkım kapasitesi düşünüldüğünde silah teknolojisi ile ilgilenen bilim adamlarına bir ilham kaynağı olduğu da ortadadır. Yapay bir kasırga ya da deprem yaratmak inlenmesi zor, tespiti imkansız ama etkisi bir silah olabilir. .

Savaş artık meydanlarda orta çağ savaşçılarının birbirlerine yalnızca yüz yüze iken saldırdığı nostaljik, romantik ve epik anlatımları çerçevesinde cereyan etmemektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı