Sonsuz Kule - Ocampo, Silvina

Sonsuz Kule

Silvina Ocampo

Yayınevi: Nebula

Yayın tarihi: 05/2018

ISBN: 9786058188624

Çevirmen : Fulya Özlem

Türkçe | 80 Sayfa | 12,5 x 19 cm

Tür: Roman Öykü

Leandro’nun sakin yaşamı resim satan gizemli bir yabancının bahçe kapısında belirmesiyle aniden altüst olur. Kendini birdenbire pencereleri olmayan uçsuz bucaksız bir kulede hapsolmuş bulan Leandro, şeytanın resimlerindeki bir figürdür artık.

Okurlarını çocuk ya da yetişkin olarak ayırmaması, coşkun hayal gücü ve unutulmaz metaforlarıyla Alice Harikalar Diyarında ve Küçük Prens gibi eserleri hatırlatan Sonsuz Kule, Arjantin edebiyatının “on yıllardır en iyi gizlenen sırrı” olarak gösterilen Silvina Ocampo’nun büyülü, benzersiz yazını ile tanıştırıyor okurlarını.

“Silvina Ocampo en iyi yazarlarımızdan biri. Edebiyatımızda hikâyelerinin eşi benzeri yok.”
Jorge Luis Borges

“Silvina Ocampo, Borges ve García Márquez ile birlikte, İspanyolcanın öncü yazarıdır.”
Jorge Amado

“Ocampo, bir yandan kız kardeşi Victoria’nın diğer yandan kocası Bioy Casares ile Borges’in gölgesinde yaşadı. Kısa, billur gibi öykülerini yazarken cömert ve gösterişliydi, mükemmeldi.”
César Aira


Yazar Hakkında:
Ocampo (1903-1993), Buenos Aires’te Ramona Aguirre ve Manuel Ocampo’nun altı çocuğundan sonuncusu olarak dünyaya geldi. Evde özel öğretmenler eşliğinde eğitim gördü. Kız kardeşlerinden biri, Victoria Ocampo, Arjantin’in edebi anlamda önemli dergilerinden Sur’un yayıncısıydı. Silvina Ocampo, Paris’te hocası Giorgio de Chirico rehberliğinde resim dersleri aldı. 1940 yılında Adolfo Bioy Casares ile evlendi. 1954’te Bioy’un kızı Marta Bioy Ocampo’yu (1954-1994) evlat edindi. Ocampo, yazarlığa 1937’de kısa öykülerden oluşan kitabı Viaje Olvidado (Unutulmuş Yolculuk) ile başladı ve bunu Enumeración de la patria (Memleketimin Sayımı), Espacios métricos (Metrik Alanlar) ve Los sonetos del jardín (Bahçeden Soneler) isimli üç şiir kitabı izledi. Sur tarafından 1942’de yayımlanan Espacios metricos ile 1954’de Premio Municipal Ödülü’nü kazandı. Ulusal Şiir Yarışması’nda 1953 yılında Los Nombres (İsimler) ile ikincilik ödülünü aldı ve 1962’de aynı yarışmadan Lo amargo por dulce (Acı tatlı) ile birincilik ödülüyle döndü. Bunları Adolfo Bioy Casares ile birlikte yazdığı Los que aman, odian (Sevenler, Nefret de Eder) ve J. R. Wilcock ile birlikte yazdığı tiyatro eserleri izledi. Borges ve Bioy Casares ile birlikte 1940’ta meşhur Antologia de la literatura fantastica’yı (Fantastik Edebiyat Antolojisi), 1941’de de Antologia Poética Argentina’yı (Arjantin Şiir Antolojisi) yazdı. Ocampo aynı zamanda Dickinson, Poe, Melville ve Swedenborg eserlerini çeviren verimli bir çevirmendi ve çocuklar için de oyunlar ve masallar yazdı. Yazar ve film yapımcısı olan Edgardo Cozarinsky’nin dediği gibi: “Silvina Ocampo, onlarca yıldır Arjantin edebiyatının en iyi gizlenen sırrıydı.”

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı