Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe - Winch, Peter

Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe

Peter Winch

Yayınevi: Vadi

Yayın tarihi: 01/1997

ISBN: 9789757726272

Çevirmen : Ömer Demir

Türkçe | 144 Sayfa | 14 x 21 cm

Tür: Siyaset Felsefesi

Winch’e göre sosyal bilimciler, sosyal görüngünün değerlendirmelerini yapabilmek için davranış tarzlarını inceleyip anlamak zorundadırlar. Müşterek davranış kuralları bu genel faaliyet türlerinin teşhisi ve açıklaması için sosyolojik olarak uygun ölçütler olabilirler. 

Bu konumu Winch’i çok genel bakımlardan Hans-Georg Gadamer gibi hermenötikçilere yakınlaştırır. Sosyal bilimlerin felsefeyle ilişkisini ele alan ve yayınladığı günden bu yana Sosyal bilimlerin klasikleri arasında sayılan Sosyal Bilim Düşüncesi ve Felsefe’de Winch, kitabın genel stratejisini iki cepheli bir savaş olarak ilan eder. Birincisi, felsefenin doğası hakkında yaygın kabul gören (ve Winch’in "Temizlikçi Felsefe Anlayışı" diye nitelendirdiği. John Locke’unki gibi) bazı çağdaş düşüncelerin bir eleştirisi. İkincisi, Sosyal araştırmaların doğası hakkında yaygın kabul gören bazı çağdaş düşüncelerin bir eleştirisi. Felsefenin doğası konusunda net bir bakış açısına sahip olmak ile sosyal çalışmaların doğası hakkında net bir bakış açısına sahip olmak sonunda aynı yere varır. Çünkü toplumla ilgili her değerli çalışma felsefi bir nitelik taşımalıdır ve her değerli felsefe de insan toplumunun doğası ile ilgilenmelidir. 

Bu kitap, bütün bu söylenenlerin muhtemel haklarının saklı kalmaları kaydıyla, hayvan aleminden, bitki alemine, oradan genler dünyasına, diyetten çocuk bakımına, karı-koca ilişkisinden, yasal ve anayasal düzenlemelere, fizyolojik sağlıktan ruh sağlığına kadar hemen hemen hayatın tüm alanlarını denetiminde tutmaya çalışan modern bilimin ne olduğuna ilişkin yirminci yüzyıl boyunca yapılan tartışmalarla okuyucuyu tanıştırmak amacındadır. Açıktır ki bu çalışmanın da en büyük handikapı, bu kadar soru işareti koymasına rağmen, bir noktaya kadar bilimin sunduğu imkanlar çerçevesinde kalmaya mahkum olmasıdır, tıpkı okuyucuları gibi. Bunun, özrü kabul edilebilir bir mazeret olup olmadığı da okuyucunun takdirine kalmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı