Sosyal Bilimler Sözlüğü - Demir, Ömer

Sosyal Bilimler Sözlüğü

Ömer Demir

Yayınevi: Literatürk Academia

Yayın tarihi: 02/2020

ISBN: 9786053372424

Yazar : Mustafa Acar

Türkçe | 448 Sayfa | 14,5 x 22 cm

Tür: Genel Sosyoloji

 Alanında Türkçe Literatürdeki İlk Sözlük
4000’den Fazla Kavram
İktisat, İşletme, Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji, Tarih, Hukuk,
İletişim, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler
 İnsanlar kelimeler ve kavramlarla düşünürler; düşüncelerini, dertlerini ve meramlarını kelimeler ve kavramlarla dile getirirler. Felsefe ve her biri zamanla felsefeden koparak bağımsız bir disiplin haline gelmiş olan sosyal bilim dalları insanı ve toplumu anlama, anlamlandırma, açıklama ve yorumlama çabalarının birer ürünü olarak hayatımızın önemli bir parçası haline gelmişlerdir. İktisat, işletme, sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, iletişim, hukuk, ilahiyat, vb. gibi disiplinlerin temel kavramlarına aşinalık bize hem özgüven kazandıracak, hem de bizi neyi niçin savunduğunu, neye niçin karşı çıktığını bilen, bilinçli insanlar haline getirecektir.
 Bu kaygılarla ortaya çıkan ve alanında Türkçe literatürdeki ilk sözlük olan Sosyal Bilimler Sözlüğünün ilk baskısı 1991 yılında yapılmıştı. Tüm sosyal bilim alanlarından dengeli bir kavram havuzunun oluşturulmaya çalışıldığı ilk baskıyı izleyen baskılarda da sözlüğe sürekli yeni kavramlar eklenmiştir. Elinizdeki yedinci baskıda, yeni eklenen 1000 civarında kavramla birlikte toplam kavram sayısı 4000’i aşmış durumdadır. Sürekli gelişen sosyal bilimlerde yeni kavramlar ortaya çıktığı için yeni baskılarda bu sayının daha da artacağı tahmin edilebilir. 
 Okuyucu ve araştırmacılara yardımcı olmak üzere sözlüğün sonuna Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe dizin eklenmiştir. Sözlüğün, en başta adı geçen sosyal bilim dallarıyla uğraşan araştırmacılar olmak üzere, her düzeyden öğrenciler, öğretmenler, lisansüstü çalışma yapanlar, akademisyenler ve entellektüel dağarcığını genişletmek isteyen herkese yararlı olması umulmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı