Söyleşiler : Vir-gül-üne Dokunmadan - Güzel, M. Şehmus

Söyleşiler : Vir-gül-üne Dokunmadan

M. Şehmus Güzel

Yayınevi: Kaldıraç

Yayın tarihi: 01/2009

ISBN: 9789750180651

Türkçe | 192 Sayfa |

Tür: Söyleşi

Sanatçıları, bilim kadın ve adamlarını, yazar ve şairleri, yaratıcıları tanımak için onlarla söyleşi yapılması çok yararlı yöntemlerden biridir: Onları tanımak veya biraz daha iyi tanımak için. Sadece bu kadar da değil: Yeni veya yepyeni birçok şeyi öğrenmek için de.

Taner Timur gibi ciddi bir bilim adamı sayesinde toplumsal tarihin resmî tarihle hesaplaşması gerektiği sonucuna ulaşabiliyoruz. Resmî tarih(ler) in devlet-ulus(lar) tarafından nasıl "yaratıldığını", uydurulduğunu dememek için, öğrenmek az şey mi?

Ressamlar, yazarlar, şairler ile yaptığım söyleşiler onların sanatlarını kenarından köşesinden aralamak amacını taşıyor: Nasıl yaratıyorlar? Neden yazıyorlar? Ve benzeri birçok sorunun yanıtını aramak başlıbaşına bir serüven. Şairle şiiri, yazarla boş kağıt, ressamla tabloları arasındaki ilişkiler, "doğum sancıları" ve daha binbir macera var anlatılanlarda.

Çocukluğun ve çocukken yaşanılanların önemi de elbette. Dahası anlattıklarıyla toplumsal tarihe katkı yapıyorlar: Öyküleri, yaşadıkları ve/veya yaşayamadıkları ile.

Çünkü burada söyleşi yaptığım ressamlar, şairler, türkü sanatcıları ve yazarlar öyle sıradan kişiler değil: Siz de okuyunca göreceksiniz ve bana hak vereceksiniz. Anlattıklarıyla bilgi hazinemizi genişletiyorlar: Yakın hatta çok yakın siyasi tarihimizin kimi "anahtarlarını" bize sunuyorlar.

Bu "anahtarlarla" istediğimiz kapıları açmak artık bize kalıyor: Haydi hep beraber nice yolculuklara, söyleşiler eşliğinde. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı