%10
Söz Mülkünün Sultanı Baki - Macit, Muhsin

Söz Mülkünün Sultanı Baki

Muhsin Macit

Yayınevi: Muhit Kitap

Yayın tarihi: 07/2021

ISBN: 9786257674164

Türkçe |

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 18,00 TL
  • 20,00 TL

 Türk şiirinin zirvelerinden Baki, Prof. Dr. Muhsin Macit tarafından kıymetli bir kitapla yeniden hatırlatıldı. İlmiye sınıfının mühim bir şahsiyeti, şairlerin sultanı, padişahların gözdesi Baki, adı yarınlara kalan kıymetli bir şairdir. Onun uzak asırların ardından bize yansıyan sesi, ahenkli; gölgesi uzundur. Kanuni ve Mimar Sinan gibi Baki de sadece bir devrin değil bütün Osmanlı çağlarının yüz akıdır. Dört padişah devrini görmüş olmasına rağmen aklımıza hep Kanuni'nin ihtişamıyla gelir. Davudî sesinde ve mısralarındaki parıltılı tezyinatta daima bu görkem ve biraz da gösteriş merakı sezilir. Hayatıyla sanatını değil, sanatıyla hayatını inşa edip ortasına yerleşmiş izlenimi verir.

Sanatkârlıkla zanaatkârlığın sınırlarının tam olarak ayrışmadığı bir çağda her iki tecrübeyi medrese eğitimiyle taçlandıran Baki, adeta kelimelerle oynar. Sanatını besleyen kanalları genişletir. Aşinası olduğumuz pek çok kelime, kazandığı çağrışım kabiliyetiyle ikinci bir hayata kavuşur.

Böyle bir şair, bir devrin değil bütün asırların gözdesidir. Günümüz okuru için de anlaşılması, hatırlanması, şiirlerinin üslup ve anlam özelliklerinin dile getirilmesi elzem bir hizmettir. Prof. Dr. Muhsin Macit, bu sahanın kıymetli akademisyeni olarak Baki'yi yeniden gündemimize taşımış, zirvenin güzelliğini bugüne yansıtmıştır.

Kitapta, Baki'nin hayatı ve eserlerinin yanında şiirlerinden seçmeler ve bunların açıklanması derli toplu bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu kitapta Baki'nin sanat anlayışının farklı yönlerini ve üslubunun bütün inceliklerini görmek de mümkün.

Muhit Kitap tarafından yayınlanan Söz Mülkünün Sultanı: Baki adlı eser, Baki'yi tanımak için bütün ipuçlarını veriyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı