Sporcu Sağlığı - Güzel, Nevin Atalay

Sporcu Sağlığı

Nevin Atalay Güzel

Yayınevi: Hipokrat

Yayın tarihi: 05/2017

ISBN: 9786059160599

Türkçe |

Tür: Spor

ÖNSÖZ

Spor, bireyde sebep olduğu fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişmeler sayesinde sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplumların oluşmasını mümkün kılan en önemli araç ve eylemdir. Egzersiz yapmaya karar veren ya da profesyonel anlamda spor yapan bireylerin fizyolojik kapasite ve metabolik dengelerini en sağlıklı şekilde geliştirmek ve korumak bilimsel temellerle mümkündür.Çocuk, yetişkin, yaşlı gibi sağlıklı bireyler ile engelli, hamile ya da herhangi bir kronik hastalığı olan tüm bireylere önerilecek egzersiz programlarının kanıta dayalı, güvenli ve fiziksel uygunluk parametrelerini geliştirici nitelikte olması gerekmektedir.

Son yıllarda tüm dünyada spora büyük maddi kaynaklar ayrılması, dünya şampiyonaları ve olimpiyat dereceleri elde edilmesi sonucu sporcunun büyük gelir ve prestij elde etmesi beraberinde profesyonel sporcularda çok üst düzeyde performans beklentisi oluşturmaktadır. Sezon öncesi dönemde değerlendirilmeyen fiziksel uygunluk ve performans parametreleri ile tespit edilen eksiklikler doğrultusunda planlanıp yapılmayan antrenman programları ya da sporcunun bedenini aşırı zorlaması veya doping gibi birtakım illegal ve etik ilkelerle bağdaşmayan uygulamalar neticesinde sporcularda istenilen performansa ulaşamama, sakatlanma hatta hayati risk oluşturabilecek sorunlarla karşı karşıya kalma durumu söz konusu olabilmektedir.

Sporcudan beklenen sportif başarı ve madalya için sadece sporcu değil bir ekip olarak hareket edilmesi gerektiği aşikardır. Sporcu ve antrenör dışında pek çok sağlık profesyonelinin bu amaca dönük gayret sarf etmesi gereklidir.

Bu kitapta sporcular, antrenörler, kondisyonerler, spor hekimleri,fizyoterapistler, egzersiz fizyologları, diyetisyenler, spor psikologları ya da yalnızca egzersiz yapmaya karar veren tüm bireyler pek çok faydalı bilgiye ulaşacaktır.

Kitabın oluşmasında emeği geçen ve sporcu sağlığının farklı konularında önemli deneyimleri olan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Faydalı olması dileğiyle…

Prof. Dr. Nevin Atalay Güzel

Doç. Dr. Nihan Kafa

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı