STRASBOURG YAZILARI - Tanilli, Server

STRASBOURG YAZILARI

Server Tanilli

Yayınevi: Adam

Yayın tarihi: 10/2000

ISBN: 9789754186338

Türkçe | 487 Sayfa |

Tür: Deneme

Strasbourg, Fransa'nın önde gelen kentlerinden, sırtını köklü ve zengin bir tarihe dayamış bir kültür ve politika merkezi; yolu "hasbelkader" oraya düşmüş, orada saygın bir üniversitenin öğretim kadrosuna katılmış, son yıllarını bu kentte geçirmiş -ve geçirmekte olan- Türkiyeli bir aydın: Server Tanilli'nin yaşamöyküsünün bir sayfasında da bunlar yazılı.

Tanilli'yi kitaplarından tanıyoruz.

Bu kitabında ise gazete yazılarından bir seçme var.

Yazarın, haftada bir gün, Strasbourg'da yazıp Cumhuriyet'te yayımladığı bu yazıların konusu, onun çeşitli Avrupa kentleri üstüne izlenimlerinin yanı sıra, aydınlanma, bilim ve felsefe; dil, edebiyat ve sanat; doğa ve insanlık; emek, toplum ve devrim; İslam, Osmanlı ve Anadolu; kadın hakları; Cumhuriyet, demokrasi ve eğitim; geçmiş ve gelecek üstüne duygu ve düşünceleri. Son olarak da, "evvel giden ahbab"a selamları.

Bir deneme ya da söyleşi tadındaki bu kalem oynatmalar, "bir bakıma"da olsa,akla,bilime ve emeğe başköşeyi veren bir topluma; daha insanca bir dünyayı yollamada bulunuyor. Böylece, yazdıkları tarih geride de kalsa, güncellikleri sürüyor.

Dünyayı değiştirme düşüncesinden dönmemiş; Cumhuriyet, demokrasi ve laiklikten ödün vermeyen; bu nitelikleriyle de, "Aydınlanmacı" ve "devrimci" bir kalemin ürünleri.

Soran, sorgulayan yazılar.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı