Stratejik Yönetim ve İşletme Politikası - Eren, Erol

Stratejik Yönetim ve İşletme Politikası

Erol Eren

Yayınevi: Beta

ISBN: 9786052421925

Yazar : Ata Özdemirci

Karton Kapak | Türkçe | 546 Sayfa | 18,5 x 23,5 cm

Tür: İş Yönetimi-Pazarlama

Stratejik yönetim yazınının ilk eserlerinde strateji kavramını tarif eden “tepe yönetiminin çevreden gelen verileri ve kurumsal yetenekleri analiz ederek ortaya koyduğu uzun vadeli planlar” ifadesi, bugünün stratejik yönetim anlayışını ve kurumsal çevresini tanımlayabilmek için son derece yetersiz kalmaktadır. Gerçekte stratejik yönetimin doğasında planlanmamış, kendi kendine oluşan stratejiler de mevcuttur.Bu stratejilerden bazıları yolda öğrenilir, bazıları işletmenin pazarda yaptığı manevraların bütünüdür, bazıları liderin aklında, bazılarıysa tesadüflerin arkasındadır.

Bazı durumlarda pazar öyle bir davranış biçimini dayatır ki, çevresel zorlamalarla gerçekleştirilen uygulamalar stratejinin bir parçası haline gelir. Bazı durumlardaysa kültürden kaynaklanan alışkanlıklar bir süre sonra anlamlı bir desen oluşturur ve kurum kültürü, taklit edilmesi zor, stratejik bir davranışa dönüşür. Dolayısıyla stratejik yönetim alanında gerçeklik, planlama masasındaki kurgudan farklı bir doğaya sahiptir, daha kaotiktir ve sürprizlerle doludur.

Başlangıçta Erol Eren Hocamız tarafından kaleme alınan ve Türkiye’de stratejik yönetim yazınının öncülerinden olan bu kitap, yayımlandığı tarihten bugüne stratejik yönetim anlayışının tüm evrelerine şahit olmuş ve dünyanın değişmesine paralel olarak kendisi de ciddi bir değişim ihtiyacı içine girmiştir. Bu ihtiyaç doğrultusunda onuncu baskısında Ata Özdemirci’nin kalemiyle önemli bir dönüşümden geçen “Stratejik Yönetim ve İşletme Politikası”, yenilenmiş halinde strateji yazınının önemli bilgilerini güncel istatistikler, örnek olaylar ve bilimsel araştırmaların sonuçlarıyla incelikle harmanlamıştır.

Alana uzun yıllar hizmet edecek, bilgilendirici, kapsamlı ve akıcı bir dile sahip olan bu eser, stratejinin kurgusal doğası ve teknikleriyle birlikte gerçekliğin kaotik yapısına da temas etmeye çalışmakta ve her iki yol konusunda da okuyucusuna kalıcı bir vizyon kazandırmayı hedeflemektedir. Tüm bu yönleriyle “Stratejik Yönetim ve İşletme Politikası”, öğrenciler, akademisyenler ve uygulamacılara uzun yıllar boyunca katkıda sunacak ve yönetim biliminin mihenk taşlarından biri olarak kalmaya devam edecektir…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2023 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015