%25
Sultan Abdülhamide Arzlar - Paşa, Ahmed Cevdet

Sultan Abdülhamid'e Arzlar

Ahmed Cevdet Paşa

Yayınevi: Babıali Kültür

Yayın tarihi: 02/2010

ISBN: 9789944118958

Derleyen : Yusuf Halaçoğlu

Türkçe | 296 Sayfa | 13,5x21 cm.

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 30,00 TL

Türk tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olan Tanzimat’ın ilanından itibaren 170 yılı geride bırakmamıza rağmen hâlâ aynı tartışmaların içindeyiz. Ahmed Cevdet Paşa'nın, II. Abdülhamid'in emriyle kaleme aldığı bu eser, son asır Türk Tarihi'nin önemli kaynaklarından biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Günümüz Türkiyesi’nin sosyo-ekonomik ve siyasi yapısını sağlıklı tahlil edebilmemiz için 1839’la başlayan ve o dönem itibariyle bir açılım olan süreci çok iyi anlamamız gerekmektedir. Bu kitap döneminin en önemli devlet ve siyaset adamı olan ve gelişmelerin içerisinde yer almış Ahmed Cevdet Paşa’nın gözlemlerine dayanıyor. Batılılaşma serüveninin ve oluşan muhalefetin içyüzünün, siyasi çekişmeler ile Türkiye’de darbe ve cunta geleneğinin kurumsallaşmasının ayrıntılarının yer aldığı kitap Yusuf Halaçoğlu’nun sürükleyici sadeleştirmesiyle okuyucuyla buluşuyor.

1839-1876 yıllan arasındaki tarihî ve siyâsî hâdiselerin hulâsasının yazılmasını isteyen II. Abdülhamid'e sunulması dolayısıyla “Ma'rûzât” ismini alan eser cüzdanlar halinde bulunmaktadır. Tamamı beş cüzdandan oluşan “Ma'rûzât” Yıldız evrakı arasında ele geçmiştir fakat birinci cüzdan kaybolmuştur. Bir zamanlar kaybolduğu sanılan, hiç yayınlanmayan ve Ahmed Cevdet Paşa'nın asıl yazmak istediği devir olan beşinci cüzdan ise bu elinizdeki kitapta yer almaktadır. Sultan Abdülhamid’e Arzlar, yakın tarihimize önemli ölçüde ışık tutacak bir eserdir. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı