%10
Süre - Kandemir, Kemal

Süre

Kemal Kandemir

Yayınevi: Aletheia Kitap

Yayın tarihi: 10/2018

ISBN: 9786056621932

Türkçe | 247 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Roman Öykü

  • 28,80 TL
  • 32,00 TL

“I·nsan, insanüstü bir göreve seçildigˆinde, bundan kendine pay çıkarmaya hazırdır. Bu dünyaya tesadüfen gelmis¸ olmayı kabullenmek ne denli zorsa, üstün bir gücün yeryüzündeki temsilcisi olmayı kabul etmek, o denli kolaydır. Hiçbirimiz, hayatı gelis¸igüzel tüketmekle ferahlık bulmayız. Hepimiz, bir anlam pes¸inde tükenmeyi - ve böylece sonsuz varolus¸ deryasına davet edilmeyi - arzu ederiz. Elde bir anlam imkanı varsa sıkıca sarılır, yoksa o imkanı kendi elimizle yaratırız. Eninde sonunda özel -ayrıcalıklı-seçilmis¸ kis¸i olmanın bir yolunu buluruz.
Fakat seçilmis¸ kis¸i olmanın büyük bir meselesi vardır: Bir seçen gerektirir. I·nsan, benligˆine, seçilmis¸ olmanın tüm huzurunu doldurabilmek için, seçeni kendisinin yarattıgˆını unutmak zorundadır. Kahreden odur ki bu unutus¸ hayatın bos¸u bos¸una yas¸anmasından bas¸ka hiçbir nesne dogˆurmamıs¸tır. Kendi seçenini güç bela unutanlara, neyi unuttukları, digˆer seçilmis¸ler tarafından daima kanla, katliamla hatırlatılmıs¸tır.

Oysa insanın etik ödevi - oldugˆu s¸eyi tanıdıktan sonra - olabilecegˆi s¸ey olmaya çalıs¸maktır. Seçilmis¸ kis¸i oldugˆuna inanan, etik ödevini yerine getiremez; çünkü etik ödev kendinden degˆil, digˆerinden taraf olmayı gerektirir. Seçilmis¸ olma arzusunu yenip seçen olma sorumlulugˆunu üstlenmeden, bu tarafın ne taraf oldugˆu anlas¸ılamaz.
Kerem Kandemir bize bir 'süre' veriyor seçen-seçilen olma üzerine yeniden düs¸ünmemiz için. Bu 'süre' aynı zamanda görüs¸ açımızı kaydırarak, çıkmaz diye belledigˆimiz sokakları birbirine bagˆlayan kapıları da is¸aret ediyor. Bu sokaklarda dolas¸ıp hangi kapının nereye çıktıgˆını bulmayı ise okuyucuya bırakıyor. I·ster bu bilim-kurgu romanın tadını çıkarmak, ister etik ödevini temize çekmek için...”
Dr. Ekrem Düzen

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı