%25
Susmayan Adam : Babam Gazeteci Zekeriya Sertel - Sertel, Yıldız

Susmayan Adam : Babam Gazeteci Zekeriya Sertel

Yıldız Sertel

Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

Yayın tarihi: 11/2002

ISBN: 9789756747445

Türkçe | 476 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 22,50 TL
  • 30,00 TL

Yıldız Sertel, babası Zekeriya Sertel'inTürkiye tarihine tanıklık eden yaşamınıyazıları ekseninde bizlere anlatırken, yaşadığımız coğrafyanın toplumsal,siyasal olaylarına ve bunların etkilerine de ışık tutuyor.. Mehmet Zekeriya, 1911'de, Selanik'te "Yeni Felsefe" dergisini Ziya Gökalp ve Yunus Nadi ile birlikte yayınlarken, Meşrutiyet Devriminin bir parçasıdır. Yeni bir toplum, yeni bir düzen, yeni bie felsefe arayışının temsilcisidir.

1924'te, Yunus Nadi ile Cumhyuriyet'nin gazetesini, Cumhuriyet yayımlarken. o günün saltanat ve hilafet yayınlarına karşı halkı uyarma görevini, Atatürk'ün isteği doğrultusunda yerine getirmektedir.

Mehmet Zekeriya'yı, eşi Sabiha Zekeriya ve Nazım Hikmet'le birlikte "Resimli Ay" dergisinin başında, yeni kurulmuş bir cumhuriyetin eğitim,dil, kültür, gibi önemli sorunlarını ele alırken görürüz sonra; "Yeni bir toplum, yeni bir düzen, yeni bir felsefe" uğruna savaşının duraksamadan sürdürür, Cumhuriyet Devrimi'nin dalga dalga topluma yayılması için çabalarken, hazırlayıcılarından olduğu yeni rejimin hatalarını, başgösteren yolsuzlukları dile getirmekten eleştirmekten de geri durmaz. Bu yüzden sürgünlerle tanışır. Sinop'a sürülmekle de yılmaz, 1930'larda yayımladığı "Son Posta" gazetesindeki eleştirileri nedeniyle 3 yıl hapse mahkum edilmekle de...
Kamuoyu tarafından tanınması, daha çok Tan gazetesiyle olmuştur.

Zekeriya Sertel, kimdi? Komünist de denildi onun için, gerici de... Hangisiydi? 4 Aralık 1945'te Tan gazetesine neden saldırıldı? "Nazım Hikmet'in Son Yılları" kitabını hangi düşünceden hareketle yazdı?
"Susmayan Gazeteci" Sertel'in yaşamını, kafalarda bıraktığı soru işaretlerinin karşılığını, yine Sertel'den okuyacaksınız...

Susmayan Adam için şu an satın alabilecekleriniz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı