%25
Tanzimattan 21. Yüzyıla Türkiye Ekonomisi - Kazgan, Gülten

Tanzimattan 21. Yüzyıla Türkiye Ekonomisi

Gülten Kazgan

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 04/2002

ISBN: 9789756857311

Türkçe | 525 Sayfa | 16 x 23 cm.

Tür: Türkiye İktisat Tarihi

  • 29,06 TL
  • 38,75 TL

Küreselleşme olgusunun tüm ekonomik ve sosyal ilişkilere damgasını vurduğu günümüzde, bu kavramın Türkiye açısından geçirmiş olduğu aşamaları tarihsel boyutları içinde ele almak, yaratmış olduğu sonuçları doğru bir biçimde irdelemek giderek önem kazanmaktadır.

Prof. Gülten Kazgan, bu kitabında tarihsel perspektiften yoksun bir biçimde, kavramın sosyal sonuçlarını bir yana iterek küreselleşmeyi bir fetiş haline getirenlere karşılık, sorunu bilimsel olarak inceliyor.

Yazar, Türkiye ekonomisinin "birinci" küreselleşme diye adlandırdığı bu kavramla 1830'lardan itibaren tanıştığını, Osmanlı'nın bağımlı ve yarı-sömürge durumuna gelişindeki temel etkenlerin emperyalizmin yarattığı unsurlara bağlı olduğunu öne sürerken, Cumhuriyet Türkiyesi'nin bu düzenin kalıntılarını tasfiyesini ve Il. Dünya Savaşı ile birlikte ortaya çıkan yeni "dünya dengeleri"ni ele alıyor.

Kazgan, kitabın izleyen bölümlerinde ise "ikinci" küreselleşmeye kadar geçen dönemi irdeledikten sonra bu aşamanın devreye girmesiyle birlikte ortaya çıkan büyük değişim ve dönüşümü, Türkiye'nin adım adım içine çekildiği bağımlılık sürecini, özellikle 1990'lı yılların ardarda patlak veren krizlerini ve bunların yarattığı sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçları araştırıyor.

Günümüzde de süregelen tartışmalara ışık tutacak olan Prof. Gülten Kazgan'ın Tanzimattan 21. Yüzyıla Türkiye Ekonomisi adlı eseri aynı zamanda bir başvuru kaynağı olmasıyla da dikkati çekmektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı