Tarihte Kürt Türk İlişkileri - Tori,

Tarihte Kürt Türk İlişkileri

Tori

Yayınevi: Peri

Yayın tarihi: 10/2002

ISBN: 9789758245741

Editör : Ahmet Önal

Türkçe | 240 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Halkların tarihleri kazılar sonucu ortaya çıkarılan yazılı tapletler, maddi kültür kalıntıları ve komşu devletlerin tarih arşivleri, yine komşu halkların krallarının bıraktıkları senkronistik yazılar kaynak alınarak yazılan tarihlerdir. Bu tarihler bizzat o halklar tarafından, asırlardan öte, çağlar aşılarak yaratılan kültürlerin tarihlerdir. Ölçü bu alındığında bunun dışında yazılan tarihler ulus yaratmaya yönelik ve bizzat devlet yönetimi tarafından yazdırılan ve oluşturulan resmi devlet tarihleridir.

Kürtlerin de içinde bulunduğu Ön Asya tarihleri araştırıldığında bu tür resmi tarihlere Anadolu'da Hitit, Osmanlı, Aşağı Mezopotamya'da Akad, İran'da Persler'in tarihleri örnek olarak gösterilebilir.

Resmi tarih yazıcıların önde gelen amacı, resmi devlet sınırları içinde yaşıyan çeşitli ırk ve kültürlere bağlı halklardan devlet erkini elinde tutan yönetimin bağlı olduğu egemen halkın üstünlüğüne dayalı bir ulus yaratmaktadır. Örneklerden de görüldüğü gibi Kürtler, başka halklara kültürleriyle payandalık yapmaktadır. Eğer payandalık yaptıkları yönetimler tarih sahnesine çekilmiş iseler, bu o tür yönetimlerin tarihin doğal bir sonucu olarak yıkılmalarından kaynaklanmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı