Tasarımcılar İçin Güneş Evi : 2. ed - Galloway, Terry

Tasarımcılar İçin Güneş Evi : 2. ed

Terry Galloway

Yayınevi: TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası

Yayın tarihi: 01/2012

ISBN: 9789944896283

Türkçe | 204 Sayfa | 16 x 24 cm.

Tür: Makine

 ÖnsözIII
 Giriş V
 Teşekkür VI
 Sorumluluk reddi VI
 Şekil Listesi VII
 Tablo Listesi VIII
 İthaf. IX

 1. Bu kılavuzun hedefi 02
 2. Yer seçimi 11
 3. Güneş ve yer kaynaklı ısıtılan kütle 24
 4. Pasif ısıtmaya sera eklenmesi 32
 5. Kullanım Sıcak suyu 41
 6. Birleştirilmiş KSS ve yüzme havuzu ısıtma sistemi 49
 7. Alanın ısıtılması 55
 8. Hacim soğutması 74
 9. PV elektrik gücü 82
 10. Yıllık enerji kullanımı 94
 11. Bakım tasarruf sağlar 97
 12. Geri ödeme ekonomisi 100
 13. Isıl performansın izlenmesi ve kontrolü103
 14. Güneş enerjisinin geleceği 113
 14.5 Elektrik ve ısı için yakıt pilleri 119

Enerji, özellikle de elektrik enerjisi, yaşamımızda tartışmasız bir önceliğe sahiptir. Elektrik enerjisinin olmadığı bir yaşam, neredeyse olasılık dışıdır. Teknolojinin gelişimi ile artan konfor ve buna bağlı olarak tüketimin artışı enerji tüketimini arttırmaktadır. Enerji açığı ülkemizde de yeni enerji kaynakları ve enerji tüketiminin üzerinde daha fazla düşünülmesini,hızlı bir şekilde alternatif kaynak arayışını gerekli hale getirmiştir. Birincil enerji kaynağı olarak kullanılan fosil yakıtları sera gazı emisyonları ile küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açması, alternatif olarak dayatılan nükleer enerjinin ise tehlikeli, toplumsal, çevresel ve ekonomik açıdan oldukça maliyetli olması, ülkelerin öz kaynaklarını daha etkin biçimde kullanımını zorunlu kılmaktadır. Özellikle teknolojik gelişmeye bağlı olarak ortaya çıkan çağdaş gereksinimlerden dolayı, enerji üretimi ile ilgili bilimsel araştırmalar, alternatif ve daha kullanışlı enerji kaynaklarına yönelmiştir. Günümüzde doğal dengenin korunması, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının önemini giderek artırmaktadır.

Enerji üretim kaynaklarını kesintisiz, güvenilir, ucuz temiz ve çeşitlendirilmiş kaynaklardan sağlayabilmek ve verimli kullanmak önemlidir. Ne var ki bu güne kadar kullandığımız birçok enerji dönüştürme yönteminin çevreye ve insanlara verdiği zarar artık ciddi boyutlara ulaşmıştır. Özellikle yirminci yüzyılın -acımasız ve neye mal olursa olsun daha fazla üretim, daha fazla kar güdüsünün, gerek çevreye, gerekse canlılara onarılamaz derecede zarar vermesi, enerji gereksiniminin insana daha yakışır biçimde nasıl karşılanabileceği sorusunu ve araştırmasını beraberinde getirmiştir. Ülkelerin, kendi halkalarına ve dünya halkalarına daha güzel bir dünya sunabilmek için, öz kaynaklarından daha fazla enerji üretmeye yönelmeleri kaçınılmazdır. Bu noktada doğanın adil ve eşitlikçi davrandığı rüzgâr, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları tüm insanlığın hizmetinde olacaktır.

Bu konuyla ilgili Odamızın düzenleyicisi olduğu Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu (YEKSEM) ve Rüzgar Enerjisi Sempozyumu (RÜGES) ülkemizde bu alanda atılmış önemli adımlardan biridir. TMMOB ve bağlı odaları, üniversiteler, rüzgâr enerjisine ilişkin alanlarında çalışan araştırmacılar, bilim insanları, uygulayıcılar, yaşamı, doğayı ve çevreyi seven insanlar, çözümler üretmek, kamu oyu yaratmak için 4-5 Haziran 2009 tarihlerinde RÜGES 2009 da Samsun'da, 19-21 Haziran'da ise YEKSEM için Diyarbakır'da bir araya geldiler.

Türkiye yenilenebilir potansiyeli yüksek bir ülke olarak gerekli yatırımları için politikasını düzenlerken bu teknoloji pazarında var olmalıdır. Uluslararası kuruluşların özellikle yenilenebilir enerji için Türkiye için getirdikleri cazip finansman olanaklarının da arkasında bir teknoloji pazarı düşüncesi de olduğu unutulmamalı, yerli teknoloji üretimine önem ve ağırlık verilmelidir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı