Televizyon Haberlerinde “Öteki” Olmak - Öztürk, Ali

Televizyon Haberlerinde “Öteki” Olmak

Ali Öztürk

Yayınevi: Cinius

Yayın tarihi: 11/2018

ISBN: 9786057932174

Türkçe | 355 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Medya-İletişim

Medyada “öteki” nasıl temsil edilmektedir? Bu konudaki temel sorun, öteki olanın medyada temsil ediliş biçiminin toplumsal hayata olan etkileriyle ilgilidir. Medya, öteki olana dair söylemini toplumdaki politik, ekonomik, moral ve kültürel söylemlere eklemleyerek inşa eder. Gerek süreç gerekse konumlandırmada temel referans noktalarına sahip olan medya, meydana gelen olaylara ilişkin bilgi edinmeyi ve edinilen bilgiden oluşan kanaati geniş ölçüde haber söylemine dayandırır.
Medya temsilleri üzerine yapılan eleştirel çalışmalarda öteki olanın temsiliyle ilgilenenlerin ve bu konuda çalışanların endişesi, ilgili medya temsilleri ve bu temsillerin toplumsal hayatta sebep olduğu sonuçlar arasındaki nedensellik ilişkisine dayanır. Bu ilişki, medya söyleminin gücüne ve bu gücü haberlere aktarmadaki eğilimine bağlıdır. Medya çeşitli nedenlerden dolayı öteki olanın belirli temsillerini tercih eder. Bu temsil biçimlerinde, öteki olanları bulunduğu yere tehdit oluşturabilecek sorunlu bireyler ya da gruplar olarak da ele alabilir. Bu sunum şekli, dışarıdan gelene ev sahipliği yapan toplumda öteki olana karşı yeni önyargı, tutum ve davranışların oluşumunu etkiler.
Bu kitapta ötekileştirici söyleme ilişkin genel bir tartışma yürütülse de ötekileştirici söylemin hedef gruplarından olan Suriyeli sığınmacılar üzerinden bir çerçeve oluştulmuştur. Oluşturulan bu çerçeve de savaştan kaçan ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacıların televizyon haberlerinde sunumuna yöneliktir. Bilindiği üzere Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana sığınmacılara yönelik “açık kapı politikası” uygulayan Türkiye de Haziran 2018 yılı resmi verilerine göre 3 milyon 570 binin üzerinde Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. 

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı