%10
Tesbitu Delailin-Nübüvve : Mûcizelerle Hz. Peygamber’in Hayatı - Abdülcebbar, Kadı

Tesbitu Delaili'n-Nübüvve : Mûcizelerle Hz. Peygamber’in Hayatı

Kadı Abdülcebbar

Yayınevi: Türkiye Yazma Eserler

Yayın tarihi: 11/2017

ISBN: 9789751738998

Çevirmen : M. Şerif Eroğlu Ömer Aydın

Ciltli | Türkçe | 1253 Sayfa | 23.5 x 16,5 cm

Tür: Din / İslamiyet

  • 72,00 TL
  • 80,00 TL

Kâdî Abdülcebbâr’ın Tesbîtu Delâili’n-Nü­büvve isimli eseri Kur’ân’ı hareket noktası ola­rak kabul etmesi ve aynı mahiyetteki hadislere ve siyer bilgilerine de bol miktarda yer vermesi suretiyle Hz. Peygamber’in nübüvvetini kanıt­lama konusunda literatürde önemli bir yer edinmiştir.

Toplam elli sekiz bölümden oluşan eserin muhtevasını beş ana tema üzerin­den özetlemek mümkündür. Birinci bölümde Hz. Peygamber’in nübüvvetinin ilk dönemi ele alınmakta ve Resûl-i Ekrem’in içinde yaşadığı toplum tahlil edilmektedir. Eserin ikinci bölümü Hıristiyan teolojisine yönelik tenkit ve de­ğerlendirmeler içermektedir. Üçüncü bölümün­de Râfizî-Şiî-galî grupların iddialarını eleştiren Kâdî Abdülcebbâr, Hz. Muhammed’in İslâmiyet’i layıkıyla tebliğ ettiğini, bu görevin kendi­sinden sonra dört halife ile ve onların ardından da müslüman çoğunluğunun ileri gelenleri ta­rafından devam ettirildiğini dile getirmektedir. Dördüncü bölümde Resûl-i Ekrem’in ilk dönemlerine ve sonraki gelişmelere tekrar temas edilmekte, ona iman edenlerin samimiyetine vurgu yapılmaktadır. Müellife göre bu hususlar başka hiçbir peygambere nasip olmayan mazhariyetler olup mânevî mûcize konumundadır. Eserin beşinci bölümü ise Râfıza’nın Hz. Ali hakkında iddia ettiği mâsumiyet, imamların gaybı bildiği, onların da mûcizelerinin bulun­duğu gibi iddiaların reddedildiği kısımdır.

Tesbîtu Delâili’n-Nübüvve hakkında M. Zâ­hid el-Kevserî, “Müslümanların inancını sars­maya çalışan zümrelerin ileri sürdükleri delilleri bertaraf etmede bu kitaba yaklaşacak başka bir eser görmediği” değerlendirmesinde bulunmuş­tur. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi’nde kayıtlı (Şehid Ali Paşa, nr. 1575) bilinen yegâne nüshasına dayanılarak M. Şerif Eroğlu ve Prof. Dr. Ömer Aydın tarafından çevrilen Tesbîtü Delâili’n-Nü­büvve, Prof. Dr. Hüseyin Hansu’nun editörlüğünde yayına hazırlanmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı