Thorgal : Dağların Efendisi - Hamme, Jean Van

Thorgal : Dağların Efendisi

Jean Van Hamme

Yayınevi: Çizgi Düşler

Yayın tarihi: 11/2009

ISBN: 9786054191024

Çevirmen : Zeynep Mertoğlu

Resimleyen : Grzegorz Rosinski

Türkçe | 46 Sayfa | 16,5 x 24 cm.

Tür: Çizgi Roman

Thorgal, Belçikalı yazar Jean Van Hamme ve Polonyalı grafik sanatçısı Grzegorz Rosinski tarafından yaratılan Belçika çizgi roman dünyasının en başarılı örneklerindendir. Thorgal ilk olarak "Tintin" dergisinde 1977 yılında görülür. Daha sonra 1980 yılında Le Lombard yayınevi tarafından albüm formatında yayınlanmaya başlanır. Bugüne kadar birçok dile çevrilen Thorgal, farklı konuları ve efsaneleri tek bir çatı altında toplamayı başarmıştır. Kuzey, bir başka deyişle Viking mitolojisinden, Atlantis fantezilerine kadar uzanan bir çizgide bilimkurgu ve fantastik öğelerin karışımı olan Thorgal, aslında gerçek anlamda bir serüven serisidir.

Yalnızca "kolu güçlü, kılıcı keskin" olmakla kalmayıp sürprizli bir kökene sahip olan kahramanımız Thorgal, fantastik öykülerden bilimkurguya, korkudan serüven öykülerine kadar geniş bir yelpazede gezinir. Bu tür zenginliği içinde Thorgal albümlerinin ana karakteri, seriye adını da veren Thorgal Aegirsson'dur. Fantastik öğelerin yoğun bir biçimde harmanlandığı öykülerde bütün macera soluk soluğa geçen bir "serüven" teması çerçevesinde ele alınır.

Vikingler tarafından büyütülen Thorgal cesur, yetenekli bir savaşçı olmasının yanı sıra mükemmel okçuluk hünerlerine de sahiptir. Thorgal'ın yaşamdaki ana hedefi aslında kendisi ve ailesinin barış içinde yaşayabileceği bir yer bulmaktır. Fakat sanki tanrılar onu lanetlemiştir ve bütün hayatı tehlike ve doğaüstü olaylarla çepeçevre kuşatılır.

Albümlerin bir başka ana karakteri ise, Thorgal'ın eşi olan Aaricia'dır. Aaricia, Deli Gandalf adlı bir Viking liderinin kızıdır. Thorgal'ın Aaricia'dan Jolan adlı bir erkek ve Louve adında bir kız çocuğu olmuştur. Her iki çocuğu da Thorgal'ın atalarından miras kalan değişik doğaüstü güçlere sahiptir. Louve hayvanlarla iletişim kurma becerisine sahipken, Jolan güçlerini genelde çok kızdığında ya da ölümcül tehlikeye düştüğünde sergilemektedir.

1980'den 2006 yılına kadar Thorgal'ın 29 albümü yayınlanır. 2007 yılında yayınlanan 30'uncu albümde ise bir yol ayrımına varılır. Artık albümler Thorgal'ın oğlu Jolan'ın maceralarını kapsamaktadır. Ve öyküleri de Yves Sente yazmaktadır. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı