%0
Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk - Efeçınar, Ceyda Süral

Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk

Ceyda Süral Efeçınar

Yayınevi: Seçkin

Yayın tarihi: 07/2019

ISBN: 9789750255397

Yazar : Mehmet Ertan Yardım

Türkçe | 192 Sayfa | 16,00 x 24,00 cm.

Tür: Hukuk

  • 54,50 TL

7155 sayılı Kanun ile Türk Ticaret Kanunu'na eklenen 5/A maddesi ile 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ticari dava niteliğindeki uyuşmazlıklardan konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak düzenlenmiş. Böylece, dava açılmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilerek uyuşmazlıkların çok daha kısa süre içinde, daha az masrafla ve tarafların iradelerine uygun bir şekilde çözülmesi amaçlanmaktadır. Ancak, ticari dava niteliğindeki uyuşmazlıklardan konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında ifadesi birçok yönden tereddütte yol açmıştır.
Çok geniş bir alanı kapsayan bu ifade karşısında hangi uyuşmazlıkların arabuluculuğa elverişli olup olmadığının her bir hukuk alanı bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesinde yarar olduğu düşünülmüştür. Düzenlemenin usul hukuku bakımından da önemli tartışmalara sebep olduğu görülmüş ve bu tartışmaların bilimsel bir platformda değerlendirilmesi istenmiştir. Ayrıca arabuluculuk uygulaması bakımından  ortaya çıkabilecek sorunlar bakımından arabulucuların görüşlerinin ortaya konulması ve değerlendirilmesi arzu edilmiştir.
 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Ticari Uyuşmazlıklarda Zorunlu Arabuluculuk Sempozyumunda, yukarıda belirttiğimiz amaçlar doğrultusunda farklı konular ayrıntılarıyla ele alınmış; güncel sorunlar, uygulamadan örnekler ışığında tartışılmıştır. Bu değerli tartışmaları somutlaştırmak ve tüm katkı sağlayanlara teşekkür etme fırsatını bulabilmek adına bu kitap yayınlanmıştır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Ticari Uyuşmazlıkların Arabuluculuk Faaliyetine Elverişliliği
- Usul Hukuku Bakımından Ticari Uyuşmazlıklarda  Zorunlu Arabuluculuk
- Uygulamada Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı