%25
Tıp Tarihi Nedir? - Burnham, John C.

Tıp Tarihi Nedir?

John C. Burnham

Yayınevi: Islık Yayınları

Yayın tarihi: 11/2017

ISBN: 9786059018425

Çevirmen : Özgür Yıldırım

Türkçe | 176 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Bilim Tarihi

  • 21,75 TL
  • 29,00 TL

            “Bu kitap geniş bir zaman çerçevesinden çizilen örneklerle ardışık nesillerin tıp tarihi konusunu neden çok etkileyici bulduklarını göstermektedir. Çeşitli temalar içine organize olarak ve canlı ulaşılabilir şekilde yazılarak en tartışmalı alanlara bile dengeli bir açıklama getirebilmektedir.” Mark Harrison (Oxford Üniversitesi, Tıp Tarihi Bölümü)
Son zamanlarda tıp ve sağlık tarihi alanı olağanüstü bir şekilde genişlemiştir. Bu kitapta John Burnham konuyu çok az bilenler için tıp tarihini tanıtarak bu gelişmenin nedenlerini keşfetmektedir. Bir zamanlar bütünüyle hekimler tarafından yazılmış ancak şimdi sadece genel tarihçileri değil hem politikacıları hem de her çeşit sağlık çalışanını cezbeden bir alana ışık tutmaktadır.
Burnham, insanların aşağıda belirtilen hikâyelerin özünde olan 5 drama hakkında okuma ve yazma içerisine çekildiğini açıklamaktadır:
*) Tüm zaman ve mekânlardaki efsunculardan teknik uzmanlara kadar şifacılar;
*) Tüm yüzyıllar ve kültürlerden hastalar;
*) Şeytanlar tarafından sahip olunandan, her yarım saatte 1 inç genişleme hızındaki enfeksiyonlara ve çözümü zor olan çevresel zehirlere kadar hastalıklar;
*) Büyük ve önemsiz, kusurlu ve parlak fikirlerin iletişimi ve keşfi;
*) Yüzyıllar içerisinde sağlık sisteminin toplumlar ve sosyal kuruluşlardan şekillenme ve toplumları etkileme yöntemleri etrafındaki süren tartışmalar.
Burnham tüm bunları birleştirmenin medikalizasyon ve demedikalizasyon güçleri arasındaki gerilim olduğunu göstermiştir. Belirgin ve çok yönlü bir tıp ve sağlık tarihçisi olan Burnham bu dinamik alandaki cevaplanmamış soruların kendilerini ortaya çıkaran bilim kadar çekici olduğunu ileri sürmektedir. Tıp tarihi nedir? Tıp ve bilim tarihi öğrencileri için paha biçilmez bir kaynak olacaktır ve sağlık bakımıyla ilgilenen herhangi bir kişiyi de kapsayacak şekilde genel okuyucu için birçok kavram sunacaktır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı