%25
Tıva : Kahramanlık Destanları 2 - Ergun, Metin

Tıva : Kahramanlık Destanları 2

Metin Ergun

Yayınevi: Akçağ

Yayın tarihi: 03/2005

ISBN: 9789753386289

Yazar : Mehmet Aça

Türkçe | 399 Sayfa |

Tür: Din / Mitoloji

  • 45,00 TL

Türk destanlarıyla destancılık geleneklerinin geçmiş ve bugün bağlamında öğrenilmesi ve sağlam, güvenilir sonuçların elde edilebilmesine yönelik çalışmalar, bir yandan dev bir Türk destan külliyatının ortaya çıkmasını, diğer yandan da Türk dünyası destancılık geleneklerinin bir bütün halinde öğrenilmesini sağlayacaktır. Türk destanlarıyla destancılık geleneklerinin kendi içinde karşılaştırılarak incelenmesi, Türk dünyası sözlü edebiyat geleneğinin bir bütün halinde ortaya konulmasının yanı sıra, Türk inanış ve düşünüş sisteminin daha gerçekçi bir şekilde tespit edilmesi çabalarına da önemli katkilarda bulunacaktır.

1990'ların başından itibaren hız kazanan Türk dünyası sözlü edebiyatlarını konu edinen çalışmalar, yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlamış, akademisyenlerin çoklukla kendi bireysel çaba ve imkanlarıyla yaptığı bu çalışmalar sonucunda, Türkiyeli araştırıcılar; Altay, Hakas, Başkurt, Kazak, Kırgız ve diğer bazı Türk topluluklarının destanları ve destancılık gelenekleri hakkında daha fazla bilgi ve fikir sahibi olmaya başlamışlardır. Fakat, metin neşri ve incelemelerin günümüzde tatmin edici bir noktaya ulaşamadığı da bir gerçektir. Türkiye'de Türk topluluklarına ait destanların yayımlanması işleminin bile henüz arzu edilen noktaya gelemediği gerçeği göz önünde tutulacak olursa, Türk destanlarıyla destancılık geleneklerinin öğrenilmesi ve üzerlerinde sağlam değerlendirmelerin yapılmasına yönelik girişimlerin daha da hızlandırılarak sürdürülmesi gerektiği hemen anlaşılacaktır.

Bu düşüncelerle hazırlanan Tıva Kahramanlık Destanları- 1 ve II, hem Tıva Türklerinin destanları ve destancılık geleneği üzerinde Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı çalışma olması, hem de Türk destanlarıyla destancılık geleneklerinin öğrenilmesi ve üzerlerinde daha tatmin edici değerlendirilmelerin yapılmasına yönelik girişimlere ciddi katkılarda bulunacak olması yönüyle, kendisinden bekleneni yerine getirmiş olacaktır.

Tıva için şu an satın alabilecekleriniz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı