Toplumsal Kimlik İnşası : Türkiyede ve Dağıstanda Mevlid Geleneğinin Karşılaştırılması - Şutanrıkulu, Gülreyhan

Toplumsal Kimlik İnşası : Türkiye'de ve Dağıstan'da Mevlid Geleneğinin Karşılaştırılması

Gülreyhan Şutanrıkulu

Yayınevi: Çizgi

Yayın tarihi: 06/2022

ISBN: 9786051968100

Derleyen : Zehra Öztürk

Türkçe | 272 Sayfa | 13,5 x 21,5 cm

Tür: Genel Sosyoloji

Milli kimlik toplumsal kimlik inşa sürecinin bir boyutudur. Aynı coğrafyada yaşayan, ortak tarihi ve kültürel değerleri paylaşmak milli kimliğin inşasında etkili olan dinamiklerdir. Ortak dini, kültürel ve milli değerlerin sözlü olarak ifade edilmesine dayanan mevlid geleneğinin kollektif hafızasının yeni kuşaklara aktarılmasında önemli bir rolü vardır. Mevlidin yüzyıllar boyu toplantılarda okunması, kollektif hafızanın yeni kuşaklara aktarılmasına aracılık ederken aynı zamanda mevlidi milli ve dini kimliğin inşasının bir unsuru haline getirmiştir.

Geçmişten günümüze mevlid toplantılarının Türkiye'de ve Türkiye dışında yaşayan Müslüman toplumların sosyal hayatında vazgeçilmez bir önemi vardır. Mevlidin Anadolu'dan, Balkanlar'a, Kafkasya'ya Kuzey Afrika'ya ve Orta Asya'ya kadar geniş bir alana yayılmasını kültürel küreselleşme olarak niteleyebiliriz.

Bu kitap Edebiyat ve Sosyoloji sahasında ortak olarak hazırlanan disiplinlerarası bir çalışmadır. Kitabın temel konusu Türkiye ve Dağıstan'daki mevlid okuma toplantıları ve bu toplantılarda okunan eserlerin tanıtımı, karşılaştırılması, nihayet ortak ve farklı noktaların tespitidir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı