Tuna Bulgarları ve Dilleri - Tekin, Talat

Tuna Bulgarları ve Dilleri

Talat Tekin

Yayınevi: Türk Dil Kurumu

Yayın tarihi: 11/1987

Türkçe | 70 Sayfa | 16.5x23.5 cm.

Tür: Edebiyat İncelemesi

Batı veya Avrupa Hunları hükümdarı Atilla’nın 453 yılında ölümünden sonra yerine geçen en küçükoğlu İrnek, babasının kabileleri üzerindeik egemenliğini,kısa bir süre için de olsa, sürdürebilmiş, fakat onun kurduğu siyasi ve askeri örgütü devam ettirememişti. Atilla’nın Hun konfederasyonu, bu nedenle, onun ölümünden kısa bir zaman sonra çözülmüş ve dağılmıştı.

Bizans tarihçilerinden Rhetor Priskos ile Suidas, 463 yılında, Şaragur, Ugor ve Onogur adlı Hun kabilelerinin Karadeniz’in kuzeyinde, Tuna ırmağının kolları ile Volga arasındaki bozkırlarda yerleşmiş olduklarını kaydederler (Menges 1968: 19). Bizans tarihçilerinin kaydettikleri bu Hun kabilelerinin Attila’nın oğlu İrnek’in başkanlığındaki konfederasyona dahil oldukları anlaşılıyor.

Bu tarihten aşağı-yukarı 20 yıl sonra, 482’de, bizans kaynakları bu konfederasyonun veya onun en önemli kabilesinin adı olarak Bulgar adını da zikrederler. Bu, Bulgar adının tarihi belgelerde ilk kez zikredilişidir. İrnek’in Bulgar konfederasyonu, batıda, Tuna’nın kolları civarındaki Grek’lerin Onglos (“köşe, bucak”), Osmanlı Türklerinin de daha sonra Bucak adını verdikleri bölge ile Kafkas dağlarının kuzey-batısındaki Kuban bölgesi arasında uzanan bozkırları kapsıyordu.
Kitaptan...

Tuna Bulgarları ve Dilleri için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı