%0
Türk Cumhuriyetleri Arasında Bir İktisadi İşbirliği - Selamzade, Fuad

Türk Cumhuriyetleri Arasında Bir İktisadi İşbirliği

Fuad Selamzade

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

ISBN: 9786258399691

Türkçe | 184 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Ekonomi

  • 140,00 TL

Günümüz dünyasında ülkeler bölgeselleşmeye, coğrafi, sosyo - ekonomik ve kalkınma düzeyi bakımından yakın oldukları ülkelerle işbirliği kurmaya yönelik girişimlerde bulunmaktadırlar. Bu da dünyanın şeklinin değişmesine neden olmaktadır. SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlıklarına kavuşan Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri de dünyanın bu değişiminden geri kalmamak ve yeni dünya düzenine ayak uydurmaları için girişimlerde bulunmakta ve stratejiler geliştirmektedirler. Bu konudaki arayışlardan birisi de adı geçen ülkelerin Türkiye ile birlikte belli iktisadi işbirliği organizasyonları şeklinde görülmektedir.
Bu çalışmada Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının ilk yıllarında 1992-2000 yıllarında coğrafi ve sosyo-ekonomik durumları, aralarında iktisadi işbirliğinin sözkonusu olabilirliği tararımızdan araştırılmış, ayrıca dünyadaki işbirliği modelleri ve uygulama örnekleri incelenmiştir.
Yukarıda söylenenlerden hareketle Türk Cumhuriyetleri arasında bir işbirliği olasılığı araştırılmış ve uzun vadede Türk Cumhuriyetleri arasında başarılı bir ekonomik işbirliğinin kurulabilmesinin şartlarının mevcut olduğu kanaatine varılmıştır.
Bu çalışma 2002 yılında Prof. Dr. Mecit EŞ’in danışmanlığında Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enistitüsü’nde Fuad SALAMOV (SELAMZADE) tarafından savunulmuş “Türk Cumhuriyetleri Arasında Bir İktisadi İşbirliği Ortamının Araştırılması” adlı Yüksek lisans tezinden türetilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2023 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015