Türk Düşünce Tarihi - Özden, Ömer

Türk Düşünce Tarihi

Ömer Özden

Yayınevi: Arı Sanat

Yayın tarihi: 03/2014

ISBN: 9786055021085

Türkçe | 296 Sayfa | 16,5 x 23,5 cm.

Tür: Genel Sosyoloji

Düşünmenin insanın en önemli ihtiyacı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Çünkü dünyayı ve hayatı anlamlandırmamızı, bilimi, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ürünleri, yapıp ettiklerimizin bir ürünü olan sanatı ve inançlarımızı rasyonelleştirmeyi, düşünmeye borçluyuz.
Düşünmek, sadece kavramlar üzerinde olmaz. Somut varlıklar, sanat eserleri, inandığımız varlıklar üzerinde de düşünürüz. Nitekim düşünce tarihinde de durum böyle olmuştur. Ancak düşünce tarihi veya felsefe tarihi deyince çoğunlukla Batı dünyası akla gelmektedir. Oysaki bizim de bir düşünce tarihimiz vardır. Üstelik bu düşünce mirasımızın içerisinde sanattan dine, felsefeden bilime kadar her alanda ortaya konulmuş düşünce ürünlerimiz vardır. Bu bakımdan kitabımızda filozof unvanına sahip olan Türk düşünürlerine, dini düşüncede söz sahibi olmuş Türk düşünürlerine, bilim tarihine mal olmuş Türk bilim adamlarına ve sanat alanında kendini kanıtlamış bulunan sanatkârlara yer verdik.
Takdir edilir ki konu bu boyutta ele alındığında bu niteliklere sahip olup da anlatılması gereken şahsiyetlerimizin sayısı oldukça kabarık olacaktır. Bu bakımdan kitapta bilinenlerin yanında bilinmeyen bazı şahsiyetlerimize de yer vermek suretiyle bir terkip oluşturmaya çalıştık. Şüphesiz kitaba alınması gereken daha çok sayıda filozof, bilim adamı, mütefekkir, mutasavvıf, sanatkâr bulunmaktadır.
Türk Düşünce Tarihi’ni biri İslam öncesi ve diğeri de İslamiyet sonrası olmak üzere genel anlamda iki kısma ayırıyoruz. İslam öncesi döneme ait düşünce ürünlerini destanlar ve Orhun Yazıtlarında buluyoruz. Bu bakımdan ilk iki başlıkta İslam öncesi düşünce tarihimizi, sonrasında ise İslamiyet’in kabulünden sonraki düşünce tarihimizi, konu ayırımı yapmaksızın kronolojik sırayla anlatmayı tercih ettik.
Kitabın, geçmişimizi öğrenmek ve geleceğe güvenle bakabilmek bakımından okuyuculara faydalı olması, dileğimizdir.
TÜRK DESTANLARI, ORHUN YAZITLARI, HAREZMÎ, FÂRÂBÎ, MÂTÜRİDÎ, BÎRÛNÎ
İBNİ SİNÂ, KAŞGARLI MAHMUT, YUSUF HAS HACİP, HOCA AHMET YESEVİ,CEZERÎ
HACI BEKTAŞ VELİ, MEVLÂNÂ, YUNUS EMRE, AHİ EVRAN, NASRETTİN HOCA
SÜLEYMAN ÇELEBİ, HACI BAYRAM VELİ, SABUNCUOĞLU ŞEREFEDDİN, KADIZADE-İ RUMÎ, ALİ KUŞÇU, ULUĞ BEY, ALİ ŞÎR NEVÂÎ, AKŞEMSEDDİN, MÎRİM ÇELEBİ,
HATTAT ŞEYH HAMDULLAH, EVLİYA ÇELEBİ, KÂTİP ÇELEBİ, MİMAR SİNAN,
KINALIZADE ALİ, ITRÎ, ERZURUMLU İBRAHİM HAKKI, HAMMAMİZADE İSMAİL DEDE EFENDİ, ZİYAEDDİN FAHRİ FINDIKOĞLU, NURETTİN TOPÇU

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı