Türk Hukukunda İç Denetim ve Uluslararası Standartlara Uyumu - Önder, Mehmet Fahrettin

Türk Hukukunda İç Denetim ve Uluslararası Standartlara Uyumu

Mehmet Fahrettin Önder

Yayınevi: Asil

ISBN: 9789944135986

Türkçe | 273 Sayfa | Büyük boy  | 

Tür: Hukuk

Değişim ve gelişimin önünde durulamadığı aşikar bir gerçektir. Bu değişim ve gelişim sınır da tanımamaktadır. Hukuk da bu alanlardan biridir. Her ne kadar genel, soyut ve süreklilik, hukuk kurallarının ortak özelliği olsa da özellikle süreklilik, teknolojinin etkisiyle bir nevi zaman dilimini kısaltmıştır.

Değişim ve gelişim, hukukumuzda hem kamu hukukunda hem de özel hukukta aynı esasların geçerli olabileceğini de ortaya koymuştur. Denetim sistemleri bunların başında gelmektedir. Artık dünyada denetim anlayışı da değişmiştir. Tarihte var olan sistemlerin başında dışardan denetim yer almış, sonra sistemin kendi içinden de denetime tabi tutulması yoluna gidilmiştir. Ancak sisteme olan güven, dışardan ve bağımsız denetimle daha iyi sağlanacağı anlaşıldığından bağımsız dış denetim sistemine geçilmiştir. Dünya uygulamalarında bağımsız dış denetimlerin de yetersiz kaldığı görülünce, tüm denetim çeşitleri içinde yönetimin bir parçası görülen iç denetim sistemleri ön plana çıkmıştır. Denetim sistemlerinin çoğunluğu deneme yanılma yöntemleriyle öncelikle özel hukuk alanında başlamış ve başarıya ulaşmıştır.

Bir şirketi yönetmek ile bir kamu idaresini yönetmekte amaç bakımından fark bulunsa da yöntem aynıdır. Gerek kar elde etmede, gerekse halka hizmet etmede yöntem, sonuçların kayıtlara geçilerek ortaya konulması ve karşılaştırma yapılması ve yeni hedeler belirlenmesidir. Tabiri caizse, bindiğimiz otobüs aynı, gittiğimiz yer aynı fakat bir kısmımız, eğitm için gitmiş, bir kısmımız ticari yatırım yapmak için gitmiş, bir kısmımız kamu hizmetlerini görmek için gitmiştir. Önemli olan sağlem bir otobüs, iyi bir şoför ve yardımcıları, iyi bir yol ve kısa sürede varacağımız yere güvenle varmaktır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı