%26
Türk Müziğinde Usuller : The Usul in Turkish Music : Türkçe İngilizce Yunanca - Yarkın, Fahrettin

Türk Müziğinde Usuller : The Usul in Turkish Music : Türkçe İngilizce Yunanca

Fahrettin Yarkın

Yayınevi: Pan

Yayın tarihi: 03/2017

ISBN: 9786059646185

Karton Kapak | Türkçe-İngilizce | 66 Sayfa | 21x29,5 cm

Tür: Müzik

  • 166,50 TL

Türk müziği asırlardır kulaktan kulağa, ağızdan ağıza, usta çırak ilişkisi ve meşk yolu ile 20. yüzyıla kadar gelmiştir. 17. asırdan itibaren Ebcet ve daha sonraları Hamparsum notası gibi noksan müzik yazıları ile kayıt altına alınmaya gayret edilmiştir.
...
Türk müziğinin Batı notasyonu ile tanışmasından itibaren, bu notasyonun müziğimize uygulanmasında birtakım sıkıntılar yaşanmışsa da, belli bir noktaya ulaşılmıştır. Ancak usullaren yazımı maalesef istenen seviyeye ulaşmamıştır.
...
Bu kitabımda elimden geldiğince daha basit ve anlaşılır bir yazımla usullerin tespitine çalıştım.

Fahrettin Yarkın

Fahrettin Yarkın
1960 yılında İstanbul’da doğdu. 1983 yılında İ.T.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. 1981 yılında T.R.T İstanbul Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak, 1983 yılında kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. Devrin en önemli müzisyenleri ile çalışma fırsatı buldu. Bekir Sıdkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Cinuçen Tanrıkorur, Kâni Karaca, Yıldırım Gürses bunlardan bazılarıdır. 80’li ve 90’lı yıllarda “Şeb-i Aruz”da, Konya’da İstanbul Mevlevi grubu ile ayin icra etti.
Gerek devlet görevlisi olarak gerekse özel konserler için gittiği birçok ülkede birçok projeye imza attı. Cinuçen Tanrıkorur ve Murat Salim Tokaç ile Belçika’da “Fasıl” isimli albüm, İspanyol sanatçı Jordi Savall, Haris Alexiou, Teo Leovendi, Başmuganni Panagiotis neochoritis, Hollandalı grup Axis Ensemble ile konser ve CD’ler, İstanbul Caz Festivali kapsamında Jack DeJohnette, Rova Saxophone Quartet, Mahsa Vahdat ile konserler, Ensemble Saltiel, romina Basso’nun albümlerinde müzik yönetmenliği, ders ve seminerler bunlardan bazılarıdır.
1994 yılında kardeşi Ferruh Yarkın ile beraber kurduğu Yarkın Türk Ritim Grubu ile Ten, Tentende,  Kervansaray, Hayy albümlerini yayınladı. Etnoritmix, Ritmolatino, Kervansaray, Birlikte Yaşamak isimli projeleri yaptı. Dört kıymetli müzisyen arkadaşı ile birlikte İstanbul Solistleri Grubu’nu kurdu. Fahrettin Yarkın evli ve iki çocuk babasıdır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015