%0
Türk Sporunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri - Ak, Ahmet

Türk Sporunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Ahmet Ak

Yayınevi: Spor Yayınevi

Yayın tarihi: 12/2017

ISBN: 9789944379809

Türkçe | 252 Sayfa | 19 x 25 cm

Tür: Spor

  • 50,00 TL

Sporuntopluma yaygınlaştırılması konusu ülkemizde de yasal düzenlemelerle elealınmıştır. Devletin spora etkili ve devamlı bir destek sağlamasının hukuki dayanağı olan 1982 Anayasasında Spor konusunda

özel düzenlemeler yer almıştır. Türk sporunun milli ve uluslararası alandaki spor politikasının amaç ve hedeflerini belirleyen ve devletin spor politikasını ana hatlarıyla ortaya koyan 1982 Anayasanın 59.maddesine göre, “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır. Sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur”. Bu hükmün gerekçesinde; sağlık hizmetlerinin bir parçasını beden sağlığının spor yaptırarak korunmasının teşkil ettiği, sporun kitlelere yayılmasının bu amacın teminine yarayacak araçlardan en etkini olduğu, sporun sadece fiilen spor yapanları değil, seyirciler için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici etkileri sebebiyle sporun geliştirilmesinin devletçe ele alınmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Türkspor politikasının amaç ve hedeflerini belirleyen, ana hatlarıyla ortaya koyan Anayasa hükmüne uygun olarak da kanunlar, kalkınma planları ve hükümet programları Türkiye’ de gençlik ve spor politikalarının temelini oluşturmaktadır. Devletimiz spor mevzuatı açısından gerekli yasal düzenlemelerini yapmasına rağmen, maalesef spor faaliyetleri ve hizmetleri uygulamalarında istenilen sonuçlar elde edilememektedir.

Bukonuda bize; ülkemizde yazılı spor politikalarının uygulama amaçlarına yönelik olarak yönlendirilmediğini göstermektedir. Bu durumda Türk sporunun spor politikalarını gerçekleştirmesindeki başarı şansını azaltmaktadır.

Bu anlamda bu kitap, Türkiye Cumhuriyeti anayasalarında, kanunlarında ve kalkınma planlarında sporla ilgili öngörülen hedefleri ve bu hedeflerin uygulamadaki gerçekleşme düzeylerini tespit etmek amacını

taşımaktadır. Diğer bir değişle ülke spor politikasının uygulamalarına yönelik bakış açıları değişik açılardan incelenerek ülke spor politikasının ve spor yönetiminin sorunlarını ortaya koyma ve olanaklı çözüm önerilerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle; Türk sporunda yapılması gereken en iyi şey nedir? Ya da ulaşılabilecek en iyi sonuç ne olmalıdır? Sorularına cevaplar aranmaktadır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı