%10
Türkçede Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü - Karsan, Ertuğrul

Türkçede Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü

Ertuğrul Karsan

Yayınevi: İnkılap

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9789751039798

Türkçe | 464 Sayfa | 16,3 x 23,7 cm

Tür: Dil / Türkçe

  • 31,50 TL
  • 35,00 TL

 Ertuğrul Karsan
Ertuğrul Karsan, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Kocamustafapaşa İlkokulu ve Davutpaşa Ortaokulunu bitirip öğrenimine Çanakkale Öğretmen Okulunda devam ederek, İlkokul öğretmeni oldu. 1964’te Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünden mezun olup Elazığ’a atandı. Çanakkale Ayvacık ve İstanbul Yedikule liselerinde görev yaptı.
1980 yılında görevinden istifa ederek özel sektöre geçti. Yayıncılık, dershanecilik ve özel okul alanlarında yatırımlar yaptı. İstanbul’da Oğuzkaan Koleji, Avrupa Koleji, Beşiktaş Kavram Dershanesi ve Klas Dershanesinin kurucu ortaklığını yaptı. Halen, kurucusu olduğu Oğuzkaan Kolejlerinin Yönetim Kurulu Üyesidir.
“Noktalama İşaretleri ve İmla Bilgileri”, “Eş ve Zıt Anlamlı Kelimeler Sözlüğü” adlı iki kitabı yayınlandı. Elazığ ve Çanakkale yörelerine ait mani derleme çalışmalarını sürdürmektedir.
BJK Divan Kurulu Üyesi  ve Maçka Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucusu olan Karsan evli, iki çocuk babası ve iki torun sahibidir.

Eş anlamlılık kavramı ilk çağdan günümüze değin, filozoflar ve dil bilimcilerce sürekli tartışılmış; değişik tanım ve ölçütler ileri sürülmüştür. “Birbirinin yerine ötekisinin konulması sonucunda ortaya çıkan cümlelerin anlamı değişmiyorsa bu sözcükler eş anlamlıdır.” görüşü bunlardan biridir.
Ancak birçok dil bilimci eş anlamlı diye tanımlanan sözcükler arasında kesin bir anlam eşitliği olamayacağını, bunların az veya çok anlam farklılıkları içerdiğini vurgulamışlardır. Bu nedenle de eş anlamlılığın karşılıklı yer değişebilirlik koşuluna bağlanmasına karşı çıkmışlar; bu tür sözcüklerin yakın anlamlı olarak tanımlanması gerektiğini belirtmişlerdir.
Dil bilimciler, eş anlamlılığın tanımında farklı farklı düşünseler de yazılışları farklı “anlamları aynı veya birbirine çok yakın olan sözcüklerin” eş anlamlı olarak kabullenmişlerdir. Sözlüğümüzün hazırlanmasında bu tanım doğrultusunda çalışılmıştır.
Madde başı olan sözlerin eş anlamlıları verilirken, sırasıyla anlamca türleri, kökenleri, varsa mecazi anlamları, halk dilinde kullanımları, argo karşılıkları, matematik, hukuk, ekonomi, tıp, felsefe vb. alanlardaki terimlerle ilişkileri  kısaltmalarıyla verilmiştir. Ayrıca Arapça ve Farsçadan dilimize girmiş türemiş yapılı sözcüklerin kökleri, ekleri ayrılarak ait oldukları köken belirtilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı