Türkiye’de İslamcılığın Kökleri - Türkmen, Hamza

Türkiye’de İslamcılığın Kökleri

Hamza Türkmen

Yayınevi: Ekin Yayınları

Yayın tarihi: 03/2014

ISBN: 9789758507535

Türkçe | 232 Sayfa | 14 x 23 cm

Tür: Din / İslamiyet

Fıtrî ve vahyî olanı hayatın dışına iten her türlü yabancılaşmadan hicret edip tevhid ve adaletin kimlik ve kişilik aşılayan muhkem alanını oluşturmak her Kur'an talebesinin öğrendiği temel görevdir. Tevhidî değerlere sahip çıkanların köklerinde ıslah veya öze dönüş hareketlerinin tarihi derinliği vardır. Bu derinlik, Müslümanları İslâm'a salt bir tarz-ı siyaset olarak yaklaşma pragmatizminden koruduğu gibi, onlara İslâmi direnişin ve Kur'an nesli inşâsının sorumluluğunu da yükler.

Türkiye'deki tevhidi düşüncenin bilinçlenme, tebliğ ve mücadele seyrinde yaşanan ciddi zaaflar kadar önemli kazanımlar da olmuştur. Geleceğe güvenle bakabilmek için, tarihimizin değerini bilmek gerekir. Fakat köklerimizin değerlendirmesi "dışarı"dan gelen yanlış veya saptırıcı yaklaşımların etkisiyle değil, "içeri"de kökleşerek duayı ve tövbeyi özeleştiri bilen, birikimimizin âdil ve direngen değerleriyle tahlil edilmelidir.

Bu çalışma, söz konusu süreci bütüncül, içeriden ve Kur'an eksenli bir bakış açısıyla çözümleyip yorumlama konusunda yeni ve sahici satırbaşları açmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı