Türkiyede Demokrasinin Yüzyıllık Serüveni 1908-2008 - Günal, Erdoğan

Türkiye'de Demokrasinin Yüzyıllık Serüveni 1908-2008

Erdoğan Günal

Yayınevi: Karakutu

Yayın tarihi: 04/2009

ISBN: 9789944714839

Türkçe | 528 Sayfa | Büyük boy  | 

Tür: Modern Türkiye Tarihi

"Demokrasi, milyonlarca beynin aynı anda hata yapmayacağı yapamayacağı varsayımına dayanır. Öte yandan azınlıkta kalan görüşlere de gerçekçi ve kullanılabilir bir hayat hakkının tanınmış olması, demokrasinin diğer rejimlere göre değerini ortaya koymaktadır."

Türkiye'de Demokrasi'nin Yüzyıllık Serüveni 1908-2008, bir siyasi tarih çalışması. Kitabın yazarı Dr. Erdoğan Günal, asker kökenli bir hukukçu. Askeri okullarda iki yıl boyunca "Demokrasi ve İnsan Hakları" dersi veren Günal'ın bilimselliği merkez alarak akıcı bir üslupla kaleme aldığı Türkiye'de Demokrasinin Yüzyıllık Serüveni 1908-2008, kendi alanında bir kaynak eser.

Kitabında, Türkiye demokrasisinin serüven başlangıcı olarak; II. Abdülhamid'in tahtan indirildiği 9 Mart Vakası'nı temel alan Günal, özellikle askeri müdahaleler öncesi ve sonrası cereyan eden yakın siyasi geçmişi mercek altına alıyor. Ayrıca demokrasi kültürünü incelediği eserindeki akademik titizliğe ek olarak Günal, Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihinin tanıklarından aktardığı detaylarla okura farklı bir perspektif sunuyor. Türkiye demokrasisinin yaşanan tarihini "anayasa değişiklikleri ve parti kapatma davaları" ile sonlandıran Günal'ın tespitleri -bu süreçte karşılaşılan dersler de göz önüne alındığında- oldukça önemli detaylar sunuyor.

"Türkiye'de bürokratik elit, demokratik sistemi tamamıyla kendi denetiminde tutma kararlılığını gösterirken, siyasal elit bu denetim ve vesayet anlayışını ortadan kaldırıcı ve tam demokrasinin yolunu açma yönünde bir çaba içinde gözükmemektedir. Zira siyasal elit, üzerindeki "çelik korseler"i sağlık ve sıhhatinin bir gereği gibi algılamaya başlamıştır. Bu çelik korselerle ilelebet yaşamak mümkün değildir. Demokratik siyasete inanan ve varlığını ona borçlu olanlar "halkın kendini yönetme arzusu"na katkı yapmak zorundadır." Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı