Türkiyede Konut Sektörü - Özlük, Serdal

Türkiye'de Konut Sektörü

Serdal Özlük

Yayınevi: Semerci

Yayın tarihi: 01/2015

ISBN: 9786054982103

Türkçe | 130 Sayfa | 17 x 24 cm

Tür: İnşaat

Serdal ÖZLÜK bu kitapta, Türkiye'de konut sektörünün özelliklerini, talep ve arzı belirleyen faktörleri açıklamıştır. İlk olarak, Türkiye'de konut kavramı ve tipleri açıklanmıştır. Ardından Türkiye'deki mevcut konut durumu, hane halklarının konuttaki mülkiyet durumu, konut politikaları ve konut sektörünün ekonomi açısından önemi araştırılmıştır. 

Türkiye'de demografik faktörlerden dolayı potansiyel konut talebi yüksektir. Potansiyel konut talebinden kasıt; konut alabilmek için yeterli satın alma gücünün olmamasına karşın konuta sahip olma isteğidir. Bu isteğin efektif konut talebine dönüşebilmesi için gelir ve tasarrufların artması, konut finansman kredi faiz oranlarının düşmesi ve konut finansman sisteminin gelişmesi gerekmektedir. Bu bağlamda konut talebini belirleyen faktörler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca Türkiye'de konut talebinin gelir ve faiz esneklikleri gelir gruplarına göre bulunmuştur.

Türkiye'de konut arzına bakıldığında, üretimin büyük bölümünün özel sektör tarafından karşılandığı görülmektedir. Geriye kalan bölümü ise kamu kuruluşları ve kooperatifler tarafından karşılanmaktadır. Türkiye'deki konut arz biçimleri, arzı belirleyen faktörler bu kitapta ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Ayrıca kentsel dönüşüm programı ve kentsel rantlar da işlenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı