%10
Üçüncü Yaşam : Sosyal Sorumluluk Projesi Fethiye Tazelenme Üniversitesi - Yavuz, Cemil

Üçüncü Yaşam : Sosyal Sorumluluk Projesi Fethiye Tazelenme Üniversitesi

Cemil Yavuz

Yayınevi: Metinlerarası Kitap

Yayın tarihi: 06/2023

ISBN: 9786057247292

Türkçe | 196 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 135,00 TL

Dünyada ve ülkemizde yaşlı olarak tanımlanan 65 yaş ve üzeri    nüfusun oranı hızla artmaktadır. Ülkemizde 1935 yılında %3,9 olan yaşlı nüfus, 2022’de %9,9'a yükselmiş, 2080’de her dört kişiden birinin yaşlı olacağı öngörülmüştür. Bu gerçeğe uygun geliştirilecek sosyal politikalar ve uygulamalar ile yaşlı bireylerin potansiyellerinin en iyi şekilde kullanılması, aileye ve devlete daha az bağımlı kılınması amaçlanmalıdır.

Sağlıklı ve aktif yaşlanma modeli olarak tanımlanan bu modelin ülkemizdeki en iyi örneklerinden biri 2016 yılında hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi Modeli Sosyal Sorumluluk Projesi’dir. Bu projede 60 yaş ve üzeri kişiler, üniversite kampüslerinde teorik derslerle yaşam boyu öğrenme, uygulamalı derslerle yeteneklerini keşfetme, genç kuşaklar ile etkileşim fırsatı yakalamaktadır. Bir merkez kampüsün imkânları olmadan, ilçede kurulan ilk kampüs olma özelliği taşıyan Fethiye Tazelenme Üniversitesi, pandemi öncesi dönemde yüz yüze sürdürdüğü faaliyetlerini, pandemi döneminde destek programı olarak yapılandıran ve videokonferans yolla sürdüren ilk kampüs olmuştur. Başka kentlerden programa kayıtlı öğrencileri de vardır. Bu nedenle eğitim faaliyetlerini yüz yüze ve videokonferans yöntemi aynı anda kullanarak sürdürmektedir.

Aktif ve sağlıklı yaşlanma farkındalığının oluşması ve yaygınlaşması, yaşlının topluma aktif katılımı, yaş ayırımcılığı, yaşlı hakları, yaşlının bilgisayar ve internet tabanlı teknoloji kullanımı, yaşlı dostu kentler alanlarında faaliyetleri ile yerelde ve genelde görünür olan, başarılı bir sosyal sorumluluk projesi örneği olmuştur. Yaşlılık alanında yapılacak sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlaması dileğiyle.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2023 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015