%0
Uzun Vadeli Sporcu Gelişimi - Balyi, Istvan

Uzun Vadeli Sporcu Gelişimi

Istvan Balyi

Yayınevi: Spor Yayınevi

Yayın tarihi: 12/2016

ISBN: 9789944379557

Yazar : Richard Way Colin Higgs

Türkçe | 391 Sayfa |

Tür: Eğitim Politikaları

  • 60,00 TL

Uzun Vadeli Sporcu Gelişimi (UVSG) sporda mükemmelliğin sistematik olarak nasıl geliştirileceğini, yerel, bölgeselve ulusal spor örgütlerine aktif katılımın nasıl artırılacağını anlatmaktadır. Bu kitapta, beceri eğitimini uzun vadeli planlama ve insan gelişimi bilgisiyle birleştiren sporcu merkezli bir yaklaşım olan UVSG modeli anlatılmaktadır.

UVSG’ninöncüleri ve veteran UVSG yöneticileri olan yazarlar Balyi, Way ve Higgs mevcut yetenek gelişim modellerini eleştirmekte ve uzun vadeli sporcu gelişimi için bu modellerinin eksikliklerini açıklayarak UVSG için yeni bir yaklaşım ortaya koymaktadırlar.

 KitabınI. Ana Bölümü uzun vadeli sporcu gelişiminin temelini oluşturan görüşleri ele almakta ve bu görüşlerin fiziksel ve zihinsel engellileri de kapsayacak şekilde bütün katılımcılara nasıl uygulanabileceğini açıklamaktadır.

 II. Ana Bölüm’de; bu temel görüşler, UVSG’ye yön veren ve onu şekillendiren önemli etkenlerin tanımlanmasıyla genişletilmektedir. Ayrıca sporda mükemmelliği sağlamak için gereken süre hakkında ve de antrenman dönemlemesi ve sporcunun hangi gelişim aşamasında bulunmakta olduğu konusu arasındaki ilişki hakkında da bilgi sunmak-tadır.

UVSG,katılımcılara yönelik spor yaşantısının kalitesini geliştirmek için bütün spor sistemini değiştirmekle ilgili olduğundan, sporcu gelişimininfarklı aşamalarındaki yarışmaların/maçların miktarı, çeşidi ve kuralları da incelenmektedir. Ele alınan diğer bir konu ise por yaşantısını geliştirmek için sporcuları etkileyen çok sayıda sistemin (ör: spor örgütleri, okullar, rekreasyon sistemleri) nasıl bir arada çalışabileceği konusudur.

III. Ana Bölüm insan gelişiminin yedi aşamasını incelemektedir. Temel insan hareketlerinin öğrenildiği Aktif Başlangıç aşamasından (yaşamın ilk altı yılı) temel hareket becerilerinin geliştirildiği EĞLENCELİ Temel Beceriler aşamasına (erkekler için 6–9 yaş, kızlar için 6–8 yaş) geçiliyor ve sonrasında çocukların çok çeşitli temel spor becerilerini öğrenme-sinin büyük öneme sahip olduğu Antrenmanı Öğrenme aşamasına (erkekler için 9–12 yaş, kızlar için 8–11 yaş) geçiş sağlanıyor. Bu üç aşama –bir arada değerlendirildiğinde– fiziksel yeterliliğin geliştirildiği dönemi kapsamaktadır. Bu dönem sonrasında bireyler yüksekperformans sporunda mükemmelliğin peşinden gidebilirler. Bu, Antrenman için Antrenman (ergenlikteki büyüme dönemi), Yarış-mak için Antrenman (ergenlik sonrası dönem) ve Kazanmak için Antrenman (erken yetişkinlik) olarak adlandırılan üç aşamada gerçekleşir. Kitabın bu ana bölümü UVSG modelinin farklı aşamalarında yer alan katılımcılar için en uygun programları özetlemektedir. Temel hedef ise herkesin son aşamaya –Yaşam Boyu Aktiflik– ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu aşama, resmi olmayan rekreasyon düzeyinden “master” yarışmaları/turnuvaları düzeyine kadar uzanan çok çeşitli fiziksel etkinlikleri sunmaktadır.Bu kitap yüksek performans sporcuları ye-tiştirmek ve sağlıklı ve aktif vatandaşlar oluşturmak için bir yol haritasıdır. UVSG modeli, sporcuların genelliklehedeflerini değiştirdiklerinin farkındadır. Bazıları yüksek performans yolundan ayrılırlar, bununla birlikte spora katılımı sürdürürlerse bu yola diledikleri zaman yeniden geri dönebilirler. Bu kitabı doğumdan yetişkinliğe ve daha ileri dönemlere uzanan spora yönelik gelişimin genel bir taslağı olarak kullanabilirsiniz veya ilgili olduğunuz alan konuya daha yakın-sa belirli bir sporcu grubuna veya belirli bir yaşam aşamasındaki katılımcılara ayrıntılı programlar hazırlamak amacıyla da kullanabilirsiniz. Nasıl kullanacağınız size kalmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı