%25
Videonun Eylemi - Berensel, Ege

Videonun Eylemi

Ege Berensel

Yayınevi: Alef

Yayın tarihi: 06/2017

ISBN: 9789944494960

Türkçe | 240 Sayfa |

Tür: Medya-İletişim

  • 18,00 TL
  • 24,00 TL

Video eylemin teorisini ve pratiğini bir araya getiren bir kılavuz kitap
Ulus Baker videonun eylemini şöyle tanımlıyordu Maurizio Lazzarato ile bir yazışmasında: “Medyatik olmayan, yani medyanın karşıtı olması gereken somut insan düşüncesi tarafından oluşturulmuş, medya tarafından yakalanamaz, bizi röntgenci konumundan çıkartıp gören konumuna getiren yeni bir Olay kavramına ihtiyaç duyuyoruz... Biz buna videonun eylemi diyeceğiz...”

1990’ların ortasından itibaren Türkiye’de video eylemciliğin kısa eleştirel hikâyesini anlatan Videonun Eylemi’ne Ulus Baker, Maurizio Lazzarato, Hito Steyerl, Angela Melitopoulos, Ayşe Uslu, Gülsüm Depeli, Ege Berensel, Gürşat Özdamar, Oktay İnce, Özge Çelikaslan, Alper Şen, Belit Sağ, Funda Başaran, Sibel Tekin, Onur Metin, Genç Sinema Hareketi, Video Aktivist Şebeke, Witness Video Kollektif, Indymedia, Karahaber, Videa, Balıkbilir, Seyr-i Sokak, bak.ma, Artıkişler, Çapul TV, Ankara Eylem Vakti ve Vitopya Video Kollektif  katkıda bulundu.

Ege Berensel
1968 yılında Muğla’da doğdu. Ankara’da yas¸ayan görsel araştırmacı ve medya sanatçısıdır. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Ürunleri Tasarımı bölümlerinde okudu. Jale Erzen’le birlikte ODTÜ Mimarlık Bölümünde Estetik ve Eleştiri dersleri verdi. Angela Melitopoulos ve Maurizio Lazzarato’nun da dâhil oldugˆu Timescapes grubunun üyesi; medya aktivist kolektifi Vitopya ile Videfesta Medya Sanatları Festivali’nin kurucusudur. Ulus Baker’le birlikte Öteki Yayınları için “Sinema”, “Anarşizm” ve “Deleuze Dersleri” dizilerinin editörlügˆünü ve çeşitli sergilerin küratörlügˆünü yaptı.


 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı