%10
Yakından Anders Petersen - Ünal, Aylin

Yakından Anders Petersen

Aylin Ünal

Yayınevi: Espas Sanat Kuram Yayınları

Yayın tarihi: 04/2024

ISBN: 9786054363513

Karton Kapak | Türkçe | 240 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Fotoğraf

  • 225,00 TL

“Fotoğrafın ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Bunun üzerine de düşünmüyorum. Görsel unsurların entelektüel bir yaklaşımla birleştirilmesiyle fotoğrafın oluştuğuna inanmıyorum. Fotoğraf içinizden, yüreğinizden gelir, en ilkel, en hayvani içgüdü ve duygularınıza dayanır; açlık, susuzluk gibi… Aynı zamanda çocukça bir duygu ve eğlencedir, basittir, çocukça bir merak ve heyecandır. Çocuk olmak, çocuk kalmak kolay bir iş değildir, etrafınıza çocukça gözlerle bakmaya çalışın, çocuk gözlerinizi koruyun, çocuk merakınızı koruyun. Fotoğraf eğlenerek çekilir, eğlence yoksa fotoğraf da yoktur.”
“Fotoğrafta nesnelliğe değil öznelliğe inanıyorum. Karşılaştığımız insanlara ve kendimize olan hislerimizle ilgili fotoğraf. Kendini bulmaya çalışmak; bunun fotoğrafla çok da ilgisi yok. Genel olarak kendinizle ve diğer insanlarla ilgisi var. İki tür fotoğraf çekiyorum: Biri kendimde diğeri fotoğrafladığım kişilerde ortaya çıkıyor. İnsanlarla konuşuyorum, birbirimizle nasıl bir fotoğraf çekeceğimize ilişkin anlaşıyoruz. Ben kendi isteklerimi söylüyorum. Uzun süren konuşmalar, görüşmeler ile fotoğraf hiçbir zaman bitmiyor’’
Bu kitap İsveç’in ve dünyanın önde gelen fotoğrafçılarından Anders Peterseni’in özyaşam öyküsünü ve fotoğraf yolculuğunu anlatıyor :
Anders Petersen 1944 yılında İsveç'in Stockholm kentinde doğdu. 1961 yılında Almanca öğrenmek, yazmayı ve resim yapmayı öğrenmek için bir süre Hamburg'da kaldı.
1967’de Christer Strömholm ile tanıştı ve onun Stockholm'deki fotoğrafçılık okulunda öğrencisi oldu. Strömholm onun sadece fotoğrafçılıktaki öğretmeni değil, aynı zamanda çok yakın bir arkadaşı ve fotoğrafçılık anlayışını etkileyen kişilerin başında geldi.
1967'de Hamburg'da Zeughausmarkt'ın yakınındaki Café Lehmitz adlı bir barı fotoğraflamaya başlar. Yaklaşık üç yıl boyunca orada fotoğraf çekti ve 1970 yılında Café Lehmitz'deki barın üzerinde duvara çivilenmiş 350 fotoğrafla ilk kişisel sergisini açtı. Fotoğraf tarihinin önde gelen çalışmaları arasına katılacak olan bu efsanevi çalışma  1978’de album olarak basıldı.
1973 yılında Stockholm'deki bir lunaparktaki insanları konu alan ilk fotoğraf kitabı "Gröna Lund "u yayınladı. 1984 yılında kurumlarla ilgili bir üçlemenin ilk kitabı yayımlandı. Bu üç kitap bir hapishane, bir huzurevi ve bir akıl hastanesindeki insanlar hakkındaydı.
Anders Petersen, 2003 yılında Arles Uluslararası Fotofestivali tarafından "Yılın Fotoğrafçısı" seçildi. 2007 yılında Çin'in Lianzhou kentinde düzenlenen Üçüncü Uluslararası Fotoğraf Festivali'nde "İnsanlığın Yüceltilmesi" adlı sergisiyle "Jüri Özel Ödülü "nü aldı.
2008 yılında Almanya'da Deutsche Gesellschaft für Photographie tarafından "Dr. Erich Salomon Ödülü "ne layık görüldü. "Arles Contemporary Book Award 2009" ödülü J.H Engström ve Anders Petersen'in ortak çalışması olan Max Ström'ün "From Back Home" kitabına verildi. Kitap 2009'da "İsveç'in en iyi fotoğraf kitabı" dalında aday gösterildi ve Cannes'da Tasarım Bronz Aslanı'nın sahibi oldu.
2012'de "SOHO" ile Stockholm'de İsveç fotoğraf kitabı ödülüne aday gösterildi aynı yıl içinde ayrıca "City Diary" Paris Photo ile Aperture Vakfı tarafından Yılın Fotoğraf Kitabı ödülünü aldı.
 Anders Petersen aralarında çok sayıda Türkiyeli öğrencininde bulunduğu birçok ülkede sayısız fotoğraf atölyesi düzenledi.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015