Yapay Zeka ve Sinema : Yapay Zeka Çağında Sinema - Zengin, Ferhat

Yapay Zeka ve Sinema : Yapay Zeka Çağında Sinema

Ferhat Zengin

Yayınevi: İstanbul Gelişim Üniversitesi

Yayın tarihi: 12/2022

ISBN: 9786258202052

Karton Kapak | Türkçe | 333 Sayfa |

Tür: Sinema İnceleme

YAPAY ZEKA VE SİNEMA: YAPAY ZEKA ÇAĞINDA SİNEMA

 

Editör: Ferhat Zengin

 

Dijitalleşme sonrası sinema, yeniden büyük bir değişimin arifesindedir. Bu değişimin öncüsü ise gündelik hayatın birçok alanında henüz yeni yeni deneyimlediğimiz “yapay zekâ”dır. Yapay zekâ film endüstrisinde senaryo, yönetmenlik, kameramanlık, oyunculuk, kurgu, görsel efekt, müzik ve seslendirme gibi sinemanın uygulama alanlarında “tekil” olarak son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle insan zekâsından bağımsız olarak ilk defa makine zekâsı estetiğiyle sinemasal örnekler ortaya konulmuştur.

Sanatsal yaratıcılığın insan gibi davranış ve beceriler gösteren, öğrenebilen, taklit eden, bilişsel işlevler sunabilen makine zekâsına bırakıldığı sinemanın bu yeni evresinde yapay zekâ, bir filmin gerek biçim gerek içerik gerekse de estetik yapısında yeni bir form inşa edebilme potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla Yapay Zekâ Çağı’nda sinema sanatını tüm unsurları içinde yeniden ele almak ve yorumlamak önemli hale gelmektedir. Böyle bir yorumlama aynı zamanda insanı, toplumu ve geleceği anlama adına bize öngörüler sunabilecek kodları da içermektedir.

Bu kitap, yapay zekâ eksenli teknolojilerin sinema sanatını nasıl şekillendireceğini tartışmaya açmak ve ayrıca insan ve makine ilişkisi çerçevesinde film sanatının güncel "durum"larını açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015