%20
Yaratıcılık : Aklımızın Sınırlarını Aşmak - Erez, Selçuk

Yaratıcılık : Aklımızın Sınırlarını Aşmak

Selçuk Erez

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 01/2018

ISBN: 9786053995005

Yazar : Yeşim Erez

Türkçe | 246 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 38,40 TL

Yaratıcılık genel olarak, yeni düşünce, yeni kavram üretebilme; bunları yaparken olmayan bir şeyi hayal ederek, farklı şeyleri düşünüp, bunu bilenen kavramlarla bağlantılandırarak, yeni yaklaşımlar üretebilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Gerçek yaratıcılığın en belirgin özelliği ise bir toplumsal yarar sağlaması olarak öne çıkar. Yaratıcılık, eskiden beri kelime olarak gündelik hayatta pek rastlanmayan, sıradışı, görülmemiş nesne ve olayları tanımlamak için kullanılır. Ne var ki, artık yaratıcılık nesnel olarak ele alınabilen ve çok bileşenli, değişik düşünce ve kavramlar içinde değerlendirilmesi gereken bir özellik şeklinde kavranmakta; farklı bir bilgi alanı olarak yaratıcılıkla ilgilenenler de konuyu bilimin geniş katmanlı özelliği içinde incelemektedir. İşte Prof. Dr. Selçuk Erez ile Yeşim Erez’in Yaratıcılık - Aklımızın Sınırlarını Aşmak adlı kitabında yaratıcılık en geniş bir biçimde ele alınırken, bu konuda daha önce öncülük yapmış bilim insanlarının çalışmaları temel alınıp, bunların geliştirdiği yöntemlerle oldukça yeni olan bu bilim dalının güncel konularına açıklık getiriliyor, tarihte ve günümüzde yaratıcılık konusunda değişen düşünce yapılarından örnekler veriliyor. Yazarlar bunu yaparken, özellikle toplumumuzda, Takiyüddin Efendi’den Hulusi Behçet’e, Hüseyin Avni Lifij’den, Nazım Hikmet’e ve İsmail Hakkı Tonguç’a uzanan bir çerçeve içinde yaratıcı niteliklere sahip bu kişilerin, özelliklerini de irdeliyor. Kitapta ayrıca Dr. Ceyhun Burak Akgül, Dr. Ayşegül Tezören ve Dr. Hüseyin Demirdizen’in konuya ilişkin makaleleri de yer almakta olup, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları olarak bu değerli çalışmanın Türkiye’de henüz yeni tartışılmaya başlanan yaratıcılık konusuna katkı sağlayacağına inanıyoruz.  

YAZAR SELÇUK EREZ

1936’da İstanbul’da doğan Selçuk Erez, ilköğrenimini Taksim Aydın Okulu’nda, orta öğrenimini Nişantaşı İngiliz Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Ardından New York’ta Columbia Üniversitesi Presbyterian Tıp Merkezi’nde kadın doğum ihtisası ve Houston’da Baylor Üniversitesi Tıp Okulu’nda jinekolojik onkoloji ileri ihtisası yaptı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde profesörlüğe yükseldikten sonra emekli oluncaya kadar burada çalışmaya devam etti. Tıbbi nitelikte 104 yayın, dört kitabı vardır. 17 roman, öykü, oyun ve sanat tarihi konulu kitap yazmıştır. 1980’den bu yana Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Erez, Center for Democracy and Reconciliation in South Eastern Europe (Balkanlar’da Demokrasi ve Uzlaşma) adlı uluslararası kuruluşun yönetim kurulu üyesidir.

YEŞİM EREZ 1967’de İstanbul’da doğdu. Robert Lisesi’den sonra ABD’de Uluslararası ilişkiler ve ekonomi eğitimi gördü, İşletme konusunda Master derecesini Michigan Eyalet Üniversitesi’nde edindi. 25 yıldır ABD de Church & Dwight, Capital One gibi şirketlerde marka yönetiminde, pazarlama iletişimi ve kamu ilişkilerinde yaratıcılık ilkelerinin uygulanması, pazar ve tüketici araştırmaları, pazarlama iletişimi ve kamu ilişkileri konularında uzman olarak çalıştı. Bazı önemli Çin ile Hindistan şirketlerinin ABD de tanıtımını üstlenen Yeşim Erez, halen tüketici ve pazar araştırmaları konusundaki faaliyetlerini sürdürmektedir

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı