%10
Yasalardan Arındırılmış Kayyum Belediyeleri - Yıldız, Mustafa

Yasalardan Arındırılmış Kayyum Belediyeleri

Mustafa Yıldız

Yayınevi: Karina Yayınevi

Yayın tarihi: 05/2022

ISBN: 9786258440355

Türkçe | 196 Sayfa |

Tür: Kent, Yerel Yönetim

  • 36,00 TL

Seçimle kazanamadığını, hukuksuzluk ile ele geçirmeye çalışan siyasi iktidar, seçme ve seçilme hakkını çiğneyip, halkın yerel seçimlerde ortaya koyduğu iradeyi kayyum yönetimiyle gasp ediyor. İktidar, bir yönetme biçimi hâline getirdiği kayyum atamalarını, siyasi muhalefeti baskı altına almak, yerel halk iradesini yok etmek, halkın yerelde örgütlenmesini engellemek için kullanıyor. Kayyımlar, yolsuzluklarının gizlenmesi, kirliliklerin örtülmesi, ülkedeki muhalefeti tehdit ederek susturma görevi de görmektedir.
Judith Butler, devlet ile ilgili, “Devlet, geri çekme edimi üzerinden hukuk olmayan bir hukuk, mahkeme olmayan bir mahkeme, yasal işlem olmayan bir yasal işlem üretir. Olağanüstü hâl, iktidarın işleyişini bir dizi yasadan bir dizi kaideye geri taşır ve kaideler egemen iktidarı eski yerine taşır.” der. Belediyelerdeki kayyum uygulaması bu analizin en çarpıcı örneklerinden birisidir.
Dr. Necdet İPEKYÜZ
HDP Batman Milletvekili

Kayyum sistemi, Kürt iradesine, tarihine, diline, kültürüne, folkloruna yapılan bir müdahaledir. Bir hafıza kırımıdır. Yolsuzluğun, hırsızlığın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin cezasızlıkla hukuki güvenceye bağlandığı sistemdir. 21. yüzyılın modern şehir soygunudur. Bu kitap, kayyum sisteminin gerçekliğini teşhir eden bu alandaki ilk çalışma olması açısından kıymetlidir.
Dr. Mehmet DEMİR
Batman Belediyesi Eş Başkanı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı