%20
Yaşlanma ve Yaşlılık : Disiplinlerarası Bakış Açıları - Duben, Alan

Yaşlanma ve Yaşlılık : Disiplinlerarası Bakış Açıları

Alan Duben

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 09/2018

ISBN: 9786053995197

Türkçe | 208 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 28,00 TL

Yaşlanan dünya nüfusu, her bireyin hayatını, sosyal ilişkilerini, ekonomiyi ve toplumu farklı şekillerde derinden etkilemektedir. Türkiye ise günümüzde göreceli olarak genç bir nüfusa sahip, ancak yakın bir gelecekte ülkenin demografik yapısının ileri endüstri toplumlarına benzeyeceği aşikardır. 80 yaş üstü nüfusun sayısının 2050’ye gelindiğinde çok artacağı, aktif ve çalışan nüfusun genel nüfusa oranının bugüne göre azalacağı demograflar tarafından ortaya koyulmaktadır. Günümüzün ve geleceğin yaşlıları kimlerdir? Günümüzde ve gelecekte yaşlanmanın ve yaşlı olmanın zihinsel, bedensel ve toplumsal özellikleri nelerdir? Yaşlıları nasıl tanıyoruz, onlara nasıl davranıyoruz? Yaşlıların daha genç yaş gruplarıyla ilişkileri nasıl tanımlanabilir? Sayıları artmakta olan yaşlı kişilere kimler bakacak, onlar için ne gibi insani ve maddi kaynaklara ihtiyacımız olacak, onlara özgü hak, hukuk kuralları oluşturulacak mı? Yaşlıların mutluluğu, dolayısıyla genel olarak toplumsal mutluğumuz için ne tür sosyal politikalar üretmeliyiz? Ve en önemlisi, sorunlarla nasıl baş edebiliriz? Alan Duben’in derlediği bu eserde nöroloji, psikoloji, demografi, sosyoloji, hukuk, ekonomi, medya çalışmaları, yeni teknolojiler ve sosyal politikalar perspektiflerinden, Türkiye ve dünyadan örneklerle yaşlılık ve yaşlanma ele alınıp irdelenmekte ve sorulara cevap aranmaktadır. Dünyanın birçok yerinde, toplumsal ve bireysel düzeyde yaşlanmanın anlamı, yaşlı olmak, uzun yaşam, yaşlanan toplumların yüzleşmek zorunda kaldığı süreçler, maliyetler ve sorunlarla ilgili yayınlanmış sayısız eser bulunmaktadır. Felsefeden finansa uzanan geniş bir yelpazede çalışmalar yapan alanında önemli akademisyenlerin katkı yaptığı bu disiplinlerarası çalışma, literatüre önemli katkıda bulunacaktır.

GÜLÜSTÜ SALUR REŞİT CANBEYLİ RYAN WISE ALAN DUBEN KENAN ÇAYIR ITIR ERHART HANDE ESLEN-ZİYA İDİL IŞIL GÜL SERAY ÖNEY DOĞANYİĞİT AYLİN SEÇKİN PATRICK GEORGES VOLKAN YILMAZ

YAZAR HAKKINDA ALAN DUBEN İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde antropoloji profesörüdür. Doktorasını Şikago Üniversitesi’nden (1973) aldıktan sonra New York Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, New York Şehir Üniversitesi (Hunter College) ve Hamilton Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve araştırmacı olarak çalıştı. 2001-2004 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı, 2004-2007 yılları arasında Uluslararası Programlar Merkezi Direktörü ve 2007-2008 akademik yılında Rektör Yardımcısı görevlerini üstlendi. Yayınları arasında Istanbul Households: Marriage, Family and Fertility 1880-1940 (Cambridgen University Press, 1991), Kent, Aile, Tarih (İletişim Yayınları, 2002) ve İstanbul Haneleri: Evlenme, Aile ve Doğurganlık (Boğaziçi Üniversitesi Yayınları, 2013) ve diğer akademik kitaplar, bilimsel dergiler ile kitaplarında makaleler ve/veya bölümler bulunmaktadır.                                        

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı