Yazılmayan Tarih : Anılarım - Efendi, Karerli Mehmet

Yazılmayan Tarih : Anılarım

Karerli Mehmet Efendi

Yayınevi: Fam Yayınları

Yayın tarihi: 06/2013

ISBN: 9786055293116

Türkçe | 436 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi  |  Anı, Mektup

Karerli Mehmet Efendi, bu kitabın sunuş kısmında şöyle yazıyor : "Değerli okurlarıma sunduğum bu yapıt, ne bir roman e de bir tarih  niteliğindedir. Ama tarihi olaylarla iç  içedir. Bu yapıtta sadece duyduklarım, yaşayıp gördüklerim ve araştırmalarımla elde edilen belgeler dile getirelerek bölgenin son yüzyıllık sosyal ve siyasal olayları sergilenmektedir."

Karerli Mehmet Efendi, çocukluk yıllarından başlayarak yaşamının son yıllarına kadar anılarını yazılı hale getirirken kendi yaşamı etrafında bir bölgenin sosyal, ekonomik, siyasal durumunu da anlamamıza olanak yaratmış oluyor.

Bu kitap, 1. Dünya Savaşı, Sivas Kongresi, Cumhuriyetin kuruluş yılları, İstiklal Mahkemeleri, Koçgiri Direnişi, Şeyh Sait olayı, Dersim kırımı, Hasan Hayri Bey'in idam edilişi derken bir bölgenin tarihsel olaylarını bizzat yaşamış, birçok tarihsel karakter ile yakın ilişkiler içinde olmuş Karerli Mehmet Efendi'nin özenli, hassas kaleminden oluşmaktadır.

Bu kitap, Karerli Mehmet Efendi'nin defterine yazdıkları, bir yerlere iliştirdiği notları ve oğluna anlattığı anıları vasiyeti üzerine oğlu Ali Rıza Erenler tarafından derlenip oluşturuldu.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı