%25
Yedinci Adam : Avrupa’da Bir Göçmen İşçinin Hikayesi - Berger, John

Yedinci Adam : Avrupa’da Bir Göçmen İşçinin Hikayesi

John Berger

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 10/2018

ISBN: 9786053161424

Yazar : Jean Mohr

Çevirmen : Cevat Çapan

Türkçe | 248 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

  • 21,38 TL
  • 28,50 TL

“Göçmen işçinin deneyimini okura taşıyabilmek için bir yandan siyasi analize bir yandan şiire ihtiyaç duyduk. Hem ekonomistlerden alıntılar yaptık, hem bir hikâye anlatıcısı gibi kurguladık. Hepsinden önemlisi fotoğraflara ihtiyaç duyduk. Böylece Görme Biçimleri’nde başladığımız deneysel süreci tekrarlamış oluyoruz.  Bu kez başka bir konuda, sözle ve görüntülerle göçmen işçinin maddi koşullarına ve hissettiklerine yakınlaşabilmeyi amaçladık...

“Bugün hâlâ İstanbul’un bir gecekondu semtinden, bir Yunan limanından, Madrid’in, Şam’ın ya da Bombay’ın bir kenar mahallesinden bu kitabı ele geçirip ilk okuduklarında nasıl etkilendiklerini anlatan Güneyli okurlara rastlıyorum. Böyle yerlerde kitap doğru bir adrese ulaştı, dostça ilgi gördü. Yedinci Adam bu okurlar için artık sosyolojik ya da birinci dereceden siyasal bir risale değil, daha çok bir aile albümü – insanın yakınlarının hikâyelerine, hatıralara, bir dizi yaşanmış anlara rastlayacağı bir albüm.”
–John Berger

YAZARLAR HAKKINDA: John Berger: (1926-2017) Londra'da doğdu. İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden olan Berger, ayrıca senaryo yazarı, romancı, belgesel yazarı ve ressam olarak da tanınıyor. 1940'ların sonunda Londra'da çeşitli galerilerde sergiler açtı. Bu dönemde Komünist Partisi ile yakın ilişki kurdu, sol-kanat haftalık dergi Tribune için makaleler yazdı. 1948-55 yılları arasında resim öğretirken sanat eleştirmeni oldu ve 1951'den itibaren New Statesman için on yıl boyunca sanat eleştirileri yazdı. İlk romanı 1958'de yayımlanan Zamanımızın Bir Ressamı'dır. Romanı G. ile 1972 yılında Booker ödülünü almıştır. Metis'te birçok kitabını yayımladığımız John Berger’ı 2 Ocak 2017’de kaybettik, ama eserleri tüm dünyadaki okurlarını derinden etkilemeyi sürdürüyor.

Jean Mohr: 1925’te Cenevre’de doğdu. Ekonomi okuduktan ve bir süre akademide resim çalıştıktan sonra 1949’da
başladığı belgesel fotoğrafçılığı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Uluslararası Kızılhaç, Dünya Sağlık Örgütü ve BM Filistin Mülteciler Komiserliği gibi kurumların çalışmaları içinde sürdürdü. Yirmi altı fotoğraf kitabı yayımlamıştır, bunlardan beşi ömür boyu yakın dostu John Berger’la, biri de Erward Said ile yaptığı çalışmalardır. Eserleri arasında en geniş yankı uyandıran çalışması 50 yıl boyunca fotoğrafladığı Filistinli mülteciler olmuştur. Halen Cenevre’de yaşamaktadır.

 

Yedinci Adam için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı