%20
Yeni Bilginin Dolaşım Araçları : 17. Yüzyılda İngiltere’de Yeni Bilginin Kamusallaşması - Özdemir, Nihal Fırat

Yeni Bilginin Dolaşım Araçları : 17. Yüzyılda İngiltere’de Yeni Bilginin Kamusallaşması

Nihal Fırat Özdemir

Yayınevi: Hiperlink

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9786052812594

Türkçe | 206 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Kültür Sosyolojisi

  • 22,40 TL
  • 28,00 TL

 İngiltere Modern Bilim Devrimi’ni sadece bilim insanları ile gerçekleştirmedi. Tüm İngiliz halkı ve savaşlar-göçler sonucunda ülkesine sığınan mültecilerle birlikte başardı. Halk modern bilimin ya da çağına uygun daha doğru bir ifade ile Doğa Felsefesi’nin (Phlisophy of Nature) ne olduğundan habersiz değildi. Doğa Felsefesi’nin öncü isimleri sadece bir kesimin anlayabildiği Latince dersler ve konferanslar yerine herkesin anlayabileceği kendi ana dilleri ile yeni bilimin faydalarını, kendilerine ve ülkelerine sağlayacakları katkıları başarı ile anlaşılır kıldılar. Orta çağın kemikleşmiş kısır döngüleri, geleneksel bilim anlayışı yerine doğanın sesine birlikte kulak verdiler. İşte bu kitap yeni doğa filozoflarının halkı hangi medyalar (kanallar) üzerinden yeni bilime şahit kılmasını aydınlatan bir kaynak niteliğindedir.
Prof. Dr. Ali Durusoy
Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı

Bu kitap batı dünyasında yeni bilimin doğu penceresinden nasıl göründüğünü ele alır. Oxidantalist görüşün ilk örneği olan eser, doğu batı arasında bilim farklılaşmasinin ipuçlarını aksettirir.
Prof. Dr. Mustafa Kaçar
FSMVÜ Bilim Tarihi Bölüm Başkanı

Halkın şahitliğinde gerçekleşen deneyler, tüccar ve bilim adamları arasında yaşanan iş birliği, bilim adamları ve teknisyenlerin uzlaşımı en nihayetinde her bir birimi ile dönüşen İngiltere. Modern bilim İngiltere’de kendi kurumlarını kendi oluşturdu ve tüm halkın onayı ile Orta çağın buhranlarından arındırdı. İşte tüm bu süreçlerin detayları eserde.
Doç. Dr. Özkan Gözel
İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Felsefe Bölümü

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı