Yeni Kamu Muhasebesi - Karaarslan, Erkan

Yeni Kamu Muhasebesi

Erkan Karaarslan

Yayınevi: Mali Hizmetler Derneği

Türkçe | 446 Sayfa |

Tür: Finans-Muhasebe

Türk kamu mali yönetim sistemi, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunuyla yeniden düzenlenmiştir. Kanun, kapsama dahil kamu idarelerince kamu kaynaklarının elde edilmesi, kullanılması faaliyetlerinin kaydedilip raporlanması ve uygulama sonuçlarının denetimi konularında ortak esaslar getirmiştir. Yeni kamu mali yönetim anlayışı çerçevesinde, elde edilen kamu kaynakları ve bu kaynakların nasıl kullanıldığı saydamlık ve hesap verme sorumluluğunun sağlanmasında önem taşımaktadır.

Kamu kapsamına dahil bütün kamu idarelerinde devlet muhasebesinin genel kabul görmüş muhasebe ve raporlama standart ve ilkelerine uygun olarak yürütülmesi öngürülmektedir.

Blindiği üzere genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde uygulanmakta olan nakit esaslı muhasebe sistemi uygulamasının terk edilerek, tahakkuk esaslı muhasebe sistemi uygulamasına geçiş çalışmaları 1995 yılından bu yana sürdürülmektedir. Bu çalışmalar 2001 yılında, Muhasebat Genel Müdürlüğü bünyesinde bir çalışma grubunun kurulmasıyla büyük bir ivme kazanmıştır. Gelinen noktada genel yönetim kapsamındaki tüm kamu idarelerinin tahakkuk bazlı ortak muhasebe standartları uygulamasını sağlayan mevzuat tamamlanmıştır.

Devlet Muhasebesi uygulamasında son yıllarda çok önemli bir mesafe alınmıştır. Uygulayıcalar konunun önemini hızla kavramaktadır. Mali raporlar her geçen gün biraz daha düzgün çalışmakta ve daha iyi yorumlanmaktadır.

Bu kitapta Yeni Kamu Muhasebesinin özü verilmektedir. Genel Yönetim kapsamı dışındaki idarelere ilişkin konularında ele alınmış olması nedeniyle Devlet Muhasebe yerine Kamu Muhasebesi ibaresini daha doğru bulduk. Kitapta yer alan çalışmalardan bazıları daha önce çeşitli yerlerde yayınlanmış makalelerin gözden geçirilmesi suretiyle burada yer almaktadır. Bazıları ise ilk kez yayımlanmaktadır.

Bu kitap Kamu Muhasebesi adanmış bir ömrün özeti niteliğindedir. Bu açından uzun yıllar aklımda yavaş yavaş olgunlaşan bir kitap olması nedeniyle benim çok önemlidir. Ayrıca Devlet Muhasebesi Uygulamasındaki sorunları kavrayan tek kitap olma özelliğini de taşımaktadır. Bu yönüyle okuyuculara çok önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Mali Hizmet Yayınları farklılıklarını devam ettiriyor, yayınların niceliği, kalitesi ve fiyatı ile farklılığını sürdürüyor. Bu yayına emeği geçen tüm dostlarıma teşekkür ediyorum.

Ayrıca, beni yetiştiren annem ve babam ile en zor günlerimde yanımda olan desteğini hiçbir zaman esirgemeyen eşim Selma KARAARSLAN'a da teşekkürlerimi sunuyorum. İzninizle bu yayınımı kaç gündür kendisine ayırmam gereken zamanı bu kitaba ayırdığım canım kızıma Zeynep Naza ithaf etmek istiyorum.

Yeni Kamu Muhasebesi için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı