Yeni Sosyalizm : Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi - Çağırıcı, Mehmet

Yeni Sosyalizm : Krizdeki Kapitalizmin Tek Alternatifi

Mehmet Çağırıcı

Yayınevi: Siyah Beyaz

Yayın tarihi: 11/2009

ISBN: 9786055646011

Türkçe | 215 Sayfa |

Tür: Siyaset Felsefesi

Kapitalizm, tarihinin en büyük krizi içinde. Sadece kapitalizmin anavatanı Avrupa'da değil,bir numaralı kapitalist-emperyalist ülkesi olan ABD de büyük bir ekonomik çıkmazda. Son yıllarda gittikçe emperyalizme daha çok bağımlı hale gelen ülkemiz de krizden nasibini aldı. Gazeteler, TV'ler her gün iflas eden işletmeler, batan banklar, işten atılan binlerce işçi haberleriyle dolu. Henüz hiç bir hükümet, hiç bir uzman ekonomist kriz için bir çözüm bulmuş değil.

Öte yandan dünyada ve ülkemizde işçi hareketleri pek güçlü görünmüyor. Emperyalizmin merkez, kapitalizmin hızla gelişltiği "yükselen" ve diğer az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde sosyalist ve komunist hareketler oldukça zayıfladı. Güçler dengesinin ülke çapında sermayenin, küresel çapta ise emperyalizmin lehine, emeğin, sömürülenin, ezilenin aleyhine köklü bir biçimde değiştiği ortada. Bunda SSCB ve Doğu Avrupa'da sosyalist ülkelerin 1990 itibaren çökmesinin büyük bir rolu olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Bu çalışmamızla "reel sosyalizm"in çöküşünün iç ve dış koşullarını, yapılan temel ilkesel hataları incelemeye çalıştık. Yapılan yanlışlıklardan arındırılmış bir "yeni" sosyalizm projesinin hangi ilkesesel özellikler taşıması gerektiğini göstermek istedik. Amaçımız yeni ve modern bir sosyalist anlayış tartışmasına katkı yapmak. Bu eleştirisel çalışmanın dünya görüşünü ve yöntemlerini, becerebildiğimiz ölçüde, gene Marxizm-Leniniz'e dayandırmaya çalıştık. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı