Yeniçeriliğin Tarihi 2 : Yeniçeri Ordusu-Yeniçerilerin Hakları ve Mükellefiyetleri - Gül, Abdulkasim

Yeniçeriliğin Tarihi 2 : Yeniçeri Ordusu-Yeniçerilerin Hakları ve Mükellefiyetleri

Abdulkasim Gül

Yayınevi: Küre

Yayın tarihi: 06/2022

ISBN: 9786057646781

Karton Kapak | Türkçe | 423 Sayfa | 16,5 x 22,5 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

Yeniçeri Ocağı’nın bir bütün olarak ele alındığı iki temel eserden Ahmed Cevad Paşa’nın Târîh-i Askerî-i Osmânî’si ile İ. H. Uzunçarşılı’nın Kapıkulu Ocakları adlı meşhur eserinin ilk cildinde ocak ve yeniçerilerin sonraki durumlarına dair bazı temaslar yer bulsa da, esasında, arşiv kayıtları ve yazma eserlere dayanılarak 16. yüzyılın sonuna kadarki klasik dönem tafsilatlı tetkik edilmiştir.

Kitap, tez, makale gibi ikincil kaynaklarda ise kıymetli akademisyen ve araştırmacılar klasik dönem yeniçeri teşkilatını incelemiş ve bir muhitle veya dönemle sınırlı olmak üzere yeniçerilerin siyasi, iktisadi ve toplumsal yapılara tesirlerini göstermişlerdir.

Buna rağmen devşirme sonrası Yeniçeri Ocağı’nın nefer kaynağı, mevcut artışının ocağın işleyişine tesiri, yeniçerilerin istihdamları gibi birçok husus aydınlatılmayı beklemektedir.

Yazar, bu eserde, yeniçerilerin savaş kabiliyeti ile sefer organizasyonlarını araştırıyor ve neferlerin maaşları, tayinat-tahsisatları, mali mükellefiyet ve muafiyetleri gibi hususları gün yüzüne çıkarıyor.

Üç cilt olarak tasarlanan çalışmanın ilk iki cildi teşkilatın tarihine ayrılırken, yeniçerilerin toplumsal ve siyasal hayata tesirleri ve iktidarı etkileme güçleri ise son cildin konusunu teşkil edecektir.

Yeniçeriliğin Tarihi için şu an satın alabilecekleriniz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015